Dünya'yı Kurtaracak Plan

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Dünyayı kurtaracak plan !​
Dünyayı asteroid saldırısından koruyacak plan.

2029 yılında Dünyanın çok yakınından geçmesi beklenen Astroid'e karşı önlem Avustralya'dan geldi.


Queensland Üniversitesi öğrencilerinden Mary D'Souza, dev bir asteroidin Dünya'ya çarpmasını engelleyecek planıyla uluslar arası bir yarışmada ödül kazandı.

Apophis isimli asteroidin 270 metre genişliğinde olduğu ve 2029 yılında Dünya'nın çok yakınından geçeceği tahmin ediliyor. Apophis, dinazor soyunun tükenmesine sebep olduğu tahmin edilen, Yukatan'a çarpan 15km'lik göktaşından çok daha küçük olsa da, çarpması durumunda 110,000 Hiroşima atom bombasından daha büyük bir etkide bulunacağı öngörülüyor.

Mary D'Souza'nın planı, asteroidi solar radyasyon basıncı kullanarak bir mylar tabakası içine hapsetmek. Mylar genelde polyester veya plastik malzemeler için kullanılsa da, aslında DUpont Tejjin firmasının patentli bir markası. Güneş enerjisini yansıtan bu madde günümüzde uydularda kullanılıyor.

Asteroid mylar tabakasıyla kaplandığında güneş enerjisini yansıtabilir bir hale gelecek. Yansıma süreci sırasında da asteroid güneşten ve dünyadan uzaklaşacak.

Yarışmanın ikincilik ödülü ise Andrew Bacon'un elektromekanik resonatörlerle asteroidleri parçalayan modeline verildi.

Apophis asteroidinin bir sonraki gözlenme tarihi 2011. Bilim adamları ancak o zaman asteroidin Dünya'nın ne kadar yakınından geçeceği konusunda daha kesin bilgilere sahip olabilecek.