Dürümlü Köyü Keban Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keban Dürümlü Köyü Bilgileri - Dürümlü Köyü Hakkında -Dürümlü Köyü Tanıtımı - Dürümlü Köyü ResimleriDürümlü ,Elazığ Keban ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KEBAN

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:65 km

İlçeye Uzaklığı:20km

Rakım:870 m

Nüfus:

2000:128
1997:134

Köy Muhtarı:Yalçın DENİZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0 424 581 43 20

Eskiden Ağın ilçesine bağlıyken, 1998 yılında ulaşım kolaylığı nedeniyle Keban'a bağlanmıştır. Köyün ilçeye uzaklığı 20 km.dir. Hane sayısı 38, nüfusu 134'tür. Köy Keban Baraj Gölü ile bitişiktir. Geçim, bağ, bahçe, hayvancılık, çiftçilik ve balıkçılık ile sağlanmaktadır. En önemli yerlerinden birisi Mineyik Höyüğüdür. Gölün karşı kıyısında Munzur dağları uzanır. Köy zamanla göç vermiş ve nüfusu azalmıştır. Ancak son yıllarda özellikle ekonomik iyileşme ve terör korkusunun azalması ile köye yapılan ziyaretler artmaktadır.

Dürümlü Ecürü

Batı illerinde bir tür hıyara ecür ya da acur denirken, Elazığ'da ecür bir tür hoş kokulu kavun'a denmektedir. Köyde bu meyveden bolca üretilmekte ve tüketilmektedir. Görünüş olarak kavundan daha ufak ve oval boyutlarda olan ecür, daha mayhoş ve küçük çekirdeklere sahiptir.

Tarihi

Köyün şimdiki adı olan Dürümlü, bölgede genellikle Ermenice kökenli olan köy isimlerinin türkçeleşmesi için sonrada herhangi bir nedene dayandırılmadan verilmiştir. Köy yaşlılar arasında "Mıneyik" adıyla bilinir. Yeni ismi son zamanlara gençler arasında kullanılmaya başlansa da yeterli yaygınlığa kavuşmamıştır.mineyikte yaşayanlar alevi türkmen beydillilerdir.türkçe konuşulur köyümüzde.

Kültür

Köyümüzde tamamen türk müslüman inancı ve kültürü yaşatılır.

Coğrafya

Elazığ iline 67 km, Keban ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.sondönemde keban barajı dolayısı ile ılıman iklime dönüşü görülmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle baraj gölünde balık popülasyonunun artması ile balıkçılıkta giderek önem kazanmaktadır. Köyde geçimini balıkçılıkla sağlayan bir kaç aile bulunmaktadır. Bunun yanısıra Keban Barajı'nda kerevit avcılığı da yapılmaya başlanmıştır. Bu konuda pazar sıkıntısı çekilmektedir.KEREVİT İşiyle ilgilenler dürümlü köyü ile irtibata gecmeleri gerekmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Ayrıca 2007 yılında kendi su ihtiyacını karşılayacak bir su kaynağına kavuşmuştur.Ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Ama 2008 yılında bu sorunuda halledilmek üzere çalışmalar yapılmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca tüm GSM şebekeleride kapsama alanındadır.Köye beledye otobüsü yoktur ama pazartesi ve cuma günleri olmak üzere Elazığ'a özel servisi vardır.bunun yanısıra beledye pazartesi ve cuma günleri otobüs gönderilirse köy halkı memnun kalacaktırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz