Düşüm Ayna Kimdir - Düşüm Ayna Müzik Grubu

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düşüm Ayna Kimdir - Düşüm Ayna Resimleri - Düşüm Ayna Biyografisi - Müzik Grubu Düşüm AynaDüşüm Ayna, 2002 yılında kurulan Ankara'da faaliyet gösteren Türk Power Metal grubudur.Grup 2002 yılında Tarık Alkan ve Murat Bıyıklı birlikteliyle kuruldu. Grup elemanları, farklı şehirlerde olmaları nedeniyle genel olarak bağımsız çalışmalar üretti. Zaman zaman bir araya gelebilen grup 3 sene boyunca sadece beste çalışmalarında bulundu. Bu süreç içerisinde gruba Onur Kılıçlar basist olarak alındı. Grup 2005 yazında Tünel adını aldı. Grubun şarkılarının beğeni toplaması daha profesyonel bir niteliğe bürünmesi yolunda temel sebebi oluşturdu. 2005 yılında davula Özgün Kafadar'ın katılmasıyla grup Ankara'da birleşip stüdyo denemelerine başladı. Bu süre zarfında Murat Bıyıklı askerlik görevini yerine getirmeye gitti. 2006'da grubun boşalan gitarist koltuğuna Umut Bağcılar geçti. Kardeşi Barış Bağcılar da klavyede görevini üstlendi. Grubun bu birleşmelerdeki en büyük avantajı, grup üyelerinin grup içi dayanışma öncesinde de birbirlerini tanıyor ve beraber arkadaşlıklarını devam ettiriyor olmasıydı. Ortak müzik zevkinin doğurduğu şans; ekipman ve enstürman hakimiyetini de yanında getirdi. Tek dezavantajı grup bu eğlencesini profesyonel anlamda bir gösteriyle paylaşmadı. Onur Kılıçlar iş dolayısıyla basist görevini bırakmak zorunda kalınca grup yine arkadaşlarından Mesut Coşkun'a grubun basist görevini verdi. Grup bu süreç içerisinde aldığı olumlu tepkilerle ilk kez profesyonel anlamda bir denemede bulunmaya yöneldi ve bunun için grubu daha iyi gösterecek bir vokal desteği almaya karar verdi. Bir demo ile bu arayışını resmileştirdi. Çıkan demoda isimlerini Düşüm Ayna olarak değiştirdiler. Grubun vokalliğini Tünel adı verdikleri bu demoda Tarık Alkan üstlendi. Arayış sonuç verdi ve 2008 yazı başında Barbaros Turan Eren'i grubun vokalliği için uygun gördüler. Ama bu ilk profesyonel adım onları acı bir ilk deneyime götürdü. 4 Haziran 2008 tarihinde Barbaros Turan Eren trafik kazasında hayatını kaybetti. Grup aldığı bu kararı kendisine dahi iletememişti. Bu olay üzerine grup müziğe 3 ay ara verdi. Eylül 2008'de tekrar vokal arayışını sürdüren grup bir sonuca ulaşamadı. Bunun üzerine gitaristi Umut Bağcılar'ı vokal koltuğuna oturttu. Bu süreç içerisinde yaşadığı diğer bir önemli gelişme ise, grubun basistinin yine iş nedeniyle gruptan ayrılması oldu. Ve yine basistliğe diğer bir arkadaşları Anıl Özyurt'u getirmişlerdir.

Grubu ön plana çıkaran en önemli özellik, grup elemanlarının birbirinden bağımsız çok farklı tarzları sevebiliyor olmasıdır. Sonuçta ortaya çıkan tarz, Heavy Metal, Klasik Müzik ve Rock ve hatta Blues unsurları barındırmaktadır. Röportajlarında etkilendikleri grupları ve sanatçıları sayarken Blind Guardian, Iced Earth, Death gibi grupların yanı sıra Chopin, Judas Priest, Black Label Society ve Metallica isimlerini duyabiliyoruz. Şarkılarında ise genel anlamda Düşüm Ayna adı altında bir felsefe oluşturmaya çalıştıklarını söyleyebiliriz. Bir röportajında Düşüm Aynanın ne ifade ettği sorulduğunda grubun gitaristlerinen Tarık Alkan şu cevabı vermiştir: "Bu işi, anlatacak olduğum düşüncelerimi aktardıktan sonra, 'Acaba insanlar da sever mi'ye döndürdüm. Birinci derecede 'İnsanlar sever mi'yi sormadım kendime. Her ne kadar gün geçtikçe kontrolümden çıksa da, tualimi kendi renklerimle boyamaya çalışıyorum. Anlattıklarım da aslında çevremin bana söylediği, bana tattırdığı, beni acıttığı duygular. Her sanatçı gibi, bana söylenenleri, bana öğretilen kelimelerle yansıtıyorum. Bu küçük projemizde, yaptığımız müziğimiz, bizim yarattığımız, düşlediğimiz, aynamız... Düşüm Ayna."

Albümleri

Single ve Ep'ler

* Tünel (2008)

Logo

Logo çizimi grubun gitaristleri ve kurucularından Tarık Alkan'ın büyük kız kardeşi Leyla Alkan tarafından yaratılmıştır. Ortadan tam bir simetrik çizim olan logoda yansıma teması bir kez daha aktarılmıştır.

Grup Üyeleri

* Tarık Alkan - Gitar (2002 - )
* Özgün Kafadar - Davul (2005 - )
* Umut Bağcılar - Gitar (2006 - )
* Barış Bağcılar - Klavye (2006 - )
* Anıl Özyurt - Bas (2008 - )

Eski Grup Üyeleri

* Murat Bıyıklı - (2002 - 2008)
* Onur Kılıçlar - (2004 - 2006)
* Mesut Coşkun - (2006 - 2008)