Dutalanı Köyü Bucak Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bucak Dutalanı Köyü - Dutalanı Köyü Hakkında - Dutalanı Köyü Tanıtımı - Dutalanı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: ALİ İHSAN ERTEKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu: 05355719427

Dutalanı, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1942 yılına kadar şimdiki Elsazı köyüne bağlıydı. 1942 yılında sınırları belirlendi ve Dutalan köyü ismi konuldu. İsminin nereden geldiğinin hikâyesi ise ilginçtir. Şu anda köy merkezinde Gölyeri denilen arazinin ortasında bulunan KARADUT ağacının bundan 2 asır öncesi daha yukarıda olduğu ve zamanla ağacın yaşlanıp yıkılması sonucu bu ağacın yerinin aşağıya kaydığı bilinmektedir. Bu Karadut ağacı'da köyde bir tanedir. Köyün ismi bu hikâyeden gelmiştir.

Kültür

Bölgesel olarak diğer köylere göre farklı bir kültürel özelliği ve yemek çeşidine sahip değildir.

Coğrafya

Burdur iline 69 km, Bucak ilçesine 23 km uzaklıktadır. Isparta-Antalya karayoluna 3 Km. olmakla birlikte Karacaören gölüne kuşbakışı konumda olup, köyün kuzeyinde Davraz karlıdağı ve kuzey-doğu boyunca Toroslar sıralanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 133
1997 - 137

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılık ve ormancılıktan oluşmaktadır. Hayvancılık çok yaygın olmamakla birlikte aile geçimini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Köyde ciddi biçimde ormancılık faaliyeti bulunmaktadır. Köy yaz turizmi için oldukça elverişlidir. Köydeki yaylak araziler kısa zaman içinde keşfedilmiş olup yazlık niteliğinde değer kazanmıştır. 2007 yılı içinde yurtiçinden ve yurt dışından onlarca insan köyden mülk edinmiştir. Buda köy arazilerinin değer kazanmasını sağlamıştır. Dutalan köyü'nde önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde ciddi anlamda yaz turizmi patlaması olacağı tahmin edilmektedir. 2007 yılı sonu itibariyle köyde yazlık anlamda villa tipi dublex olmak üzere 15-20 inşaat yapılmaktadır

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz