Dutlu Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dutulu köyü bilgileri - dutlu köyü tanıtım - dutlu köyü resimleriDutlu, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı; köyde bolca yetiştirilen dut meyvesinden gelmektedir. Köyün eski adı ise Lısbek'tir.

Tarihi hakkında kaynaklar şu bilgileri vermektedir: Köy Kıpçak Türkleri tarafından 1200 yılının başlarında kurulmuştur.daha önce ne zaman kurulduğu belli olmayan.orta köy ve eski köy diye adlandırılan.çok büyük bir alan kaplıyan yaklasık 200 den fazla harebesi halen bulunan bir yerleşim yerini kurdukları sanılmaktadır.burda 1 müslüman mezarlığı bir hayvan heykellerinin bulunduğu bi mezarlık ve birde başka bir mezarlık vardır.çok eskiden kalma 1 kale vardır.

Kıpçaklar Kuzeydoğu Anadolu'dan Orta Karadeniz'e kadar (Ardahan'dan Samsun'a ve arada Artvin, Rize, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Giresun ve Ordu'yu kapsayan) geniş bir coğrafyaya yayılmışlardır.

Kıpçaklar'ın Oltu'da ise beşbin (5000) çadır kurdukları ve bu çadırlardan dokuz (9)'unun bu boyu yöneten ailelere ait olduğu belirtilmektedir.

Kalan sekiz (8) aşiret ise diğer adı geçen illere dağılmıştır yani köy Kıpçaklar'ın büyük bir ailesi tarafından kurulmuştur.
Kültür

Dutlu köyünün gelenekleri tipik doğu kültürüdür fakat Doğu Karadeniz kültürüne de yakın benzerlikler gösterir. Köyde Erzurum barları ve tipik doğu halayları oynanmaktadır.

Köyün en ünlü yemeği kuymak ve ekmek fırınında yapılan pağaç (mısır unundan yapılan bir ekmek) içidir.

Ayrıca köyün isminin de geldiği duttan, pekmez ve pestil de yapılmaktadır. Bir de köyün kavunu meşhurdur.

Ayrıca köye bağlı Koçaklar Mahallesi'nin de cevizi çok kaliteli ve baya da meşhurdur. Bununla beraber aynı mahallenin balı da çok kalitelidir ki bu mahalle bir yayla yeridir.
Coğrafya

Erzurum iline 135 km, Oltu ilçesine 15 km uzaklıktadır.

Köy çok yüksek değildir (rakımı Oltu'dan biraz fazladır) sadece yaylası ve mahalleleri yüksektir ki köye bağlı mahalleler de ayrıca küçük birer yayla köyleridir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Tipik doğu iklimin hakim olduğu köyün iklimi; kışın ise daha yumuşaktir. Yazları ise gayet sıcak geçmektedir.

Mevsiminin fazla sert olmamasından, yazın güneşli olmasından ve suyun bol bulunmasından dolayı köyde birçok meyve ve sebze çeşidi yetişmektedir. Meyvelerden başlıcaları; dut, kavun, ceviz, kiraz, vişne, şeftali, erik, armut... Sebzelerden ise; mısır, fasülye, domates, biber, salatalık, kabak, lahana, turp, kara lahana... dır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 906
2000 782
1997 682

Köy nüfusunun çoğu büyük şehirlere göçmüstür. En çok Bursa'da ikâmet etmektedirler. Bunun yanısıra; Eskişehir ,İstanbul, Ankara ve İzmir'de de yoğun olarak yaşamaktadırlar ve ayrıca da köyün yurtdışında özellikle de Avrupa'da yaşayan birçok vatandaşı vardır. Avrupa'da en yoğun olarak Hollanda'da bulunmaktadırlar.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bunun yanında en büyük geliri oltu taşıdır ama günümüzde oltu taşı madenlerinin azalması nedeniyle pek fazla ocak kalmamıştır.

Oltu taşının ana merkezi de Dutlu köyüdür ki zaten kaynaklarda oltu taşı madeninin merkezi; Dutlu köyünün, Dutlu Dağı etekleri gösterilir.

Ayrıca köyün mahallelerinde arıcılık yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Ekrem Narşap
1999 - Ekrem Narşap
1994 - Bedirhan Duran
1989 - İsmail Akbulut
1984 - Cavit Esen

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu bulunmaktadır. Sabit telefon hattı ve gsm de bulunmaktadır.

Oltu ilçesine yakınlığından dolayı sağlık ocağı yerine bir adet sağlık evi bulunmaktadır.

Kanalizasyonu ve su şebekesi de mevcuttur bunun yanısıra köyde bir de ptt acentası vardır.
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi

yerel.net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz