Düzenli diş fırçalamak kalp krizi riskini azaltıyor

#1

Düzenli diş fırçalamak kalp krizi riskini azaltıyor konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Düzenli diş fırçalamak kalp krizi riskini azaltıyor
İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli diş fırçalamayan kişilerin kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
Bristol Üniversitesi bilim adamları, diş temizliğine yeterince önem vermemekle meydana gelen diş eti kanaması sonucu ortaya çıkan 700 çeşit zararlı bakterinin kan hücrelerine karıştığını buldu. Bu bakteriler, kan dolaşımına karışarak kişinin sağlık durumu veya kilosuna aldırış etmeden kalp krizine neden olan "bağımsız faktörler" olarak biliniyor.


İngiltere'nin güney batısındaki Bristol Üniversitesi'nden Profesör Howard Jenkinson, zararlı bakterilerin kan hücreleriyle nasıl etkileşim içine girdiğini inceledikten sonra araştırmaya başladığını ifade etti. Kalp damar rahatsızlıklarının batı dünyasında ölüme neden olan en büyük hastalık olduğunu anlatan Jenkinson, "Streptotok gordonii ve Streptotok sanguinis gibi oral bakteriler yaygın enfektan birimdir ve biz bakteriyel enfeksiyonları kalp krizi için bağımsız risk faktörü olarak kabul ediyoruz" dedi.
Profesör Howard Jenkinson ayrıca, "Kişinin şişman, zayıf ya da sağlıklı olması önemli değil, önemli olan dişlerinize temiz bakmadığınızda kalp krizi geçirme riskinizi artırıyor olmanız" diye konuştu.