Düzenli Köyü Borçka Artvin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzenli Köyü Borçka resimleri - Düzenli Köyü Borçka hakkinda bilgilerDüzenli, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Yukarı Macahel olan Camili yöresinde yer alır.


Konumu

Borçka-Camili Karayolu üzerinde, Camili (Macahel) yöresinin ilk köyü olan Düzenli, Artvin iline 76 km, Borçka ilçesine 44 km uzaklıktadır.

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Tarih

Köyün eski ismi "Zed(a)vake" (Gürcüce: ზედვაკე veya ზედავაკე / Zedvake veya Zedavake) olup, "yukarıdaki düzlük" anlamındadır. Coğrafi yapısı itibariyle de yöre ve eski bucak merkezi Camili Köyü'ne nazaran yukarıda kalan, nispeten düz bir yapıya sahiptir.


Nüfus

Düzenli Köyü, halen Camili yöresi köylerinden Maral'dan sonra en kalabalık nüfusa sahip ikinci köydür.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 211
2000 293
1997 347
1990 469

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 İRFAN ÖZTÜRK

:2004 - Osman ÖnderKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz