Düzköy Köyü Hakkında Bilgi Sarıcakaya Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Düzköy Köyü Sarıcakaya - Eskişehir - Düzköy Köyü - Sarıcakaya - Düzköy Köyü HakkındaDüzköy, Eskişehir ilinin Sarıcakaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün ilk yerleşim yeri Bolu-Göynük'e ulaşım olarak kesişen bir noktada iken o tarihlerde köyde baş gösteren salgın bir hastalık nedeniyle bugünkü yerine yerleşilmiştir.İlk yerleşilen yerin adının Çaldı olduğu ve bu yerleşim yerinin Bolu-Göynük'e bağlı bir çiftlik olduğu bilinmektedir.Daha öncesi incelendiğinde Frigler'in ve Bizans'ın da bu topraklarda hüküm sürdüğüne dair bazı kalıntılara rastlanmaktadır.Anadolu göçleri ile buranın Türkleşmeye başladığı bilinmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 70 km, Sarıcakaya ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
2000 467
1997 540

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Nurettin ÇELİKKAYA
2004 - Mesut TUNCER
1999 - Mesut TUNCER
1994 - Mehmet SARIOĞLU
1989 - Sefer UYSAL
1984 - Mehmet KESKİN
1979 - Mehmet ÖZDEMİR

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak ortaöğretim olmadığından taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​