Eczacılar'ın Sağlık Bakanlığı'na İTS başvurusu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Eczacılar'ın Sağlık Bakanlığı'na İTS başvurusu


Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS), Sağlık Bakanlığından, ''İlaç Takip Sisteminde (İTS) yaşanan sorunlar nedeniyle eczacıların mağdur edilmemesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını'' talep etti.

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne İlaç Takip Sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle noterden bir ihtarname gönderdiklerini'' söyledi.

İhtarnamede, ''1 Ocaktan itibaren uygulanmaya başlayan İTS ve karekod uygulamasında ecza depolarının sisteme dahil olmaması, ilaç firmalarının piyasaya farklı ambalaj çeşitleri sunması ve sistemin henüz alt yapısının tam oluşturulamaması yüzünden yaşanan sorunlar ve aksaklıklardan dolayı eczacıların sorumlu tutulmaması gerektiğini'' dile getirdiklerini anlatan Saydan, ''Özellikle Şubat ayı reçetelerindeki eksikliklerden dolayı eczacıların mağdur edilmemesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını'' talep ettiklerini belirtti.

''Piyasada çok farklı ambalaj ve etiketler bulunduğu, özellikle ecza depolarının yapması gereken işlemi hastalara ilaç vermek için eczacıların yapmasının beklendiği, bu durumun hukuka açıkça aykırı olduğu'' ileri sürülen yazıda, ilaç firmalarınca İTS'ye kayıt yapmayan ya da yaptığı kaydı silenler ve sisteme uygun davranmayanlar olduğuna da dikkat çekildi.

''SGK'nın son yayınladığı duyuruya göre, karekodu kesilerek verilen Şubat 2010'a ait ilaçların bedeli ödenmeyecek, dolayısıyla ilaç ve eczacılık hizmeti veren eczacılar Mayıs 2010'daki ödemelerinde çok büyük bir kesintiye uğrayarak mağdur olacaktır. Genel Müdürlüğünüzün kontrolü ve denetimi altında bulunan ilaç firmalarının piyasaya verdiği ilaçlardaki kargaşa yüzünden uğranılacak bu zararların önlenmesi için, eczacılarca SGK'lı hastalara verilen ilaç kupürlerinin SGK tarafından ödenmesinin sağlanması gerekmektedir'' ifadesine yer verilen yazıda, yaşanan sorunların çözümü için Genel Müdürlük tarafından ivedilikle yazılı bir düzenleme yapılması talep edildi.

Başvuruda, aksi takdirde doğacak zararın tazmini için hukuki yola başvurulacağı belirtildi.