Ege Bölgesinin İklimi Nasıldır - Ege Bölgesi İklimi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ege bölgesinin İklimi
Ege bölgesi iklimi nasıldır
Ege bölgesinde görülen iklim çeşitleri

İklim

Kıyı kesimindeki Asıl Ege Bölümü’nde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Akdeniz ikliminin etkileri, çöküntü ovaları boyunca, kıyıdan yer yer 100-150 km kadar içerilere sokulur. Kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür. Kışları oldukça ılımandır. Yaz mevsimi kıyı ovalarında oldukça sıcak ve kurak geçer. İç Batı Anadolu Bölümü’nde ise Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği görülür. Sıcaklık farkları artar. İç Batı Anadolu’da kış mevsimi kıyı kesime göre daha soğuktur. Kar yağışları ve don olayları görülür. Yaz mevsimi ise kıyı kesime göre daha sıcaktır. İç Batı Anadolu’da kıyı kesimine göre azalan yağışlar, ilkbahar mevsimine doğru kayar. Yaz kuraklığı kıyı kesimden daha azdır.
 

#2
İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ:Bölgenin batısında iç kesimlere kadar etkili olan iklim Akdeniz İklimidir. Yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve yağışlıdır.En sıcak ay ortalaması 27-28°C , en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık ortalama 17-18°C dir.Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür.En fazla yağış kışın , en az yağış yazın düşer.Kışın görülen yağışlar Cephesel kökenlidir.Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır.Maki bitki örtüsüBitki örtüsü maki dediğimiz bodur bitki topluluğudur. Maki; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu, kermez meşesi vb bitkilerden oluşur. Yüksek yerlerde ormanlar vardır (kızılçam ormanları) .Bölgede Akdeniz iklimi güneyden kuzeye doğru enlemin, batıdan doğuya doğru da yükseltinin etkisiyle bozulur.İç kesimlere doğru gidildikçe yükseltinin artması ve deniz etkisinden uzaklaşma sebebiyle karasal iklime geçilir. Bu sebeple iç kesimlerde kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer. Bitki örtüsü bozkırdır. Yükseklerde yer yer meşe ormanları vardır.
 

K

Kayıtsız Üye

#4
çok güzel el emeği var ama ne yazık ki ödevim için gereken bilgiyi vermemiş yine de teşekkürler :)
 
M

misafir

#14
Bence cok az bilgi verilmis acikcasi hic begenmedim kagidi doldurmam gerek yarisi bile dolmadi ne yalan soyliyim bence el emegi var ama ugrasilmamis o kadar cok.
 
M

mavi_esma

#15
ege bölgesinin iklimi çok sıcaktır . yaz aylarında 30 dereceden fazla olduğu da görülmüştür . :);):);)
 
Son düzenleyen: Moderatör: