Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ege Üniversitesi Mühendislik FakültesiGenel Tanıtım

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 22.06.1982 gün ve 41. sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur.

Bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği, Biyomühendislik, Deri Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği Bölümleri bulunmaktadır. Fakülte, ekonominin gereksinim duyduğu mühendisleri, gerekli teorik ve pratik bilgilerle donatarak yetiştirmeyi, ilgili kamu ve özel sanayii kuruluşlarının sorunlarına çözüm getirmeyi, yeni teknolojilerin endüstriye uygulanmasını ve temel mühendislik bilimlerinin geliştirilmesine yönelik araştırmalar yapmayı amaçlamaktadır.


Bu amaçları arasında kuşkusuz yeni teknolojiler üretmek ve mevcutları geliştirmek önemli yer tutmaktadır. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinde mühendislere ve mühendis yetiştiren kurum ve kuruluşlara önemli görevler düşmektedir. Bu bilinçle hareket eden Fakülte, bir yandan dünyadaki gelişmeleri yakından takip edip, yeni bölümler ve araştırma alanları açmakta diğer yandan da mevcut bölüm ve araştırma alanlarını günün koşullarına göre sürekli yenilemektedir. Her geçen gün güçlenen akademik kadrosunda özellikle sanayi ve uygulama tecrübelerine sahip kişilerin katılmasını teşvik etmektedir.

Uluslararası birçok üniversite ile de ortak projeler yürüten Mühendislik Fakültesi, önümüzdeki dönemlerde üniversiteler arası öğretim elemanı gerekse öğrenci değişimine büyük önem vermektedir. Üç bini aşan öğrenci sayısında yabancı ülkelerden gelen öğrenciler de önemli bir yer tutmaktadır. Bazı bölümleri Türkiye'de tek ve ilk olma özelliğine sahip olan Fakültenin bölümleri üniversite Giriş Sınavı'nda tercih sıralamasında 1-5 sıraları arasında yer almaktadır.

Ege Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi
35100, Bornova/İZMİR

Telefon: 0232-3880016
E-posta: dekansek@mail.ege.edu.tr
WWW : http://muhfak.ege.edu.tr