Eğerli Köyü Besni Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Besni Eğerli Köyü Bilgileri - Eğerli Köyü Hakkında - Eğerli Köyü Tanıtımı - Eğerli Köyü Resimleri


Eğerli, Adıyaman ilinin Besni ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:BESNİ

İl: ADIYAMAN

İle Uzaklığı:58km

İlçeye Uzaklığı:13km

Rakım: m

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köy çok eski bir yerleşime sahiptir. Köyde bulunan eski yerleşime ait mağaralardan anlaşılmaktadır. köyün asıl adı cenceredir.Adını cendere köprüsünden almaktadır.Zaten köy cendereden göçen köylüler tarafından kurulmuştur.

Coğrafya

Adıyaman iline 58 km, Besni ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak Akdeniz ikliminin de etki alanınada girmektedir. Zeytin vb. ürünlerin yetişmesinden anlaşılmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 842
1997 792

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle antep fıstığı ve üzüm ağırlıktadır. Bunların yanısıra diğer tarım ürünleri arpa, buğday, mercimek, nohut vb. ürünler ile çeşitli meyve yetiştirilir.Ne yazık son 4 yıldır hayvancılıkta yasaklanarak,yoksul olan köylüler gittikçe dahada yoksullaştılar,Köyümüzde tarım araziside çok azdır,

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Vakkas KURT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-416-323 20 07
Cep Telefonu: 0 535 431 68 81

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Eğerli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz