Ego Genel Müdürlüğü - Ankara

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ankara Ego Genel Müdürlüğü - metro ulaşım - ego ücretleri - ego seferleri - Ego Genel Müdürlüğü hakkında


Tarihi

Kuruluşumuz, 16.12.1942 tarih ve 4325 sayılı Kuruluş Kanunu ile yasal statüsü belirlenmiş ve ismi "Ankara Elektrik ve Havagazı İşletme Müessesesi " olarak tescil edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

Cumhuriyetin ilanından hemen sonra yabancı bir şirket tarafından 1925 yılında elektrik, 1929 yılında havagazı, 1935 yılında SSCB den alınan kredi sayesinde 100 adet ZIS marka otobüs ile 1942 yılına kadar toplu taşıma hizmeti verilmiştir.

Ancak, yabancı bir firma tarafından yürütülen otobüs–troleybüs hizmetleri, 5363 sayılı Yasa’nın 3.maddesi gereğince yabancı firmadan alınarak müessesenin bünyesine dahil edilmiştir. Halk arasında “Boynuzlu Otobüs” olarak isimlendirilen ve şehir içinde belli güzergahlarda gidip gelen elektrikli troleybüsler, ulaşımda işlevsel ve ekonomik olmadıkları için hizmetten kaldırılmıştır.

1982 yılına kadar Ankaralılara elektrik, havagazı ve otobüs hizmetleri veren EGO, 01.11.1982 tarihinde çıkarılan 2705 sayılı Devir Yasası gereğince;kuruluşumuzca yürütülen elektrik hizmetleri, tüm hak ve vecibeleriyle birlikte TEK e (Türkiye Elektrik Kurumu-BEDAŞ) devredilmiştir. Ülkemizin her alandaki gelişmesine paralel olarak 1989 yılında Rusya kaynaklı doğalgaz hattının Ankara ya kadar getirilmesi sonucunda, havagazı üretimi durdurularak, Maltepe ve Güvercinlik Havagazı fabrikaları kapatılmış, yerini doğalgaz hatları ve reglaj istasyonlarına bırakmıştır. Günümüzde gaz teslimatı BOTAŞ tarafından yapılmaktadır. Doğalgaz abonelik hizmetleri, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu gereğince ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu nun önerdiği şekilde yürütülmektedir.

Başkentin sürekli artan nüfusuna otobüs hizmetlerimizin yetersiz kalması nedeniyle Raylı Sistem uygulamalarına geçilmiş, bu kapsamda 30 Ağustos 1996 tarihinde Ankaray İşletmesi, bir yıl sonra 28 Aralık 1997 tarihinde ise Metro İşletmesi hizmete girmiştir. Böylece başkentte yaşayanların ulaşım sorunu büyük ölçüde çözümlenmiştir. Metro ve Ankaray ın ulaşım hizmetlerini, EGO nun da hissedar olduğu BUGSAŞ (Başkent Ulaşım ve Doğalgaz Hizmetleri Proje Tah. San. A.Ş.) isimli Belediye kuruluşu yürütmektedir.
Çift Katlı Özel Halk Otobüsleri
Özel Halk Otobüsleri, Çift Katlı Özel Otobüsler ile Özel Toplu Taşımaraçlarının toplu taşım hizmetleri EGO denetimindedir. Ancak, sözleşme süreleri dolan Çift Katlı Otobüsler ile Özel Toplu Taşım Araçları, kademeli olarak hizmetten kaldırılmaktadır.

Günümüzde kısaca EGO olarak isimlendirilen kuruluşumuz, 4325 sayılı kanunla belirlenen esaslar doğrultusunda ve değişik tarihlerde çıkarılan yasa ve yönetmelikler gereği, sadece doğalgaz ve ulaşım hizmeti vermekte, ismindeki E harfi ile vurgulanan elektrik hizmetini günümüzde BEDAŞ yürütmektedir. G harfi ile vurgulanan havagazının yerini ise doğalgaz almış ve o da özelleştirilmiştir. EGO isminden, bir tek otobüs hizmetlerini vurgulayan O harfi kalmıştır. Bununla birlikte Kuruluşumuz faaliyetleri arasına Metro ve Ankaray hizmetleri eklenmiş ise de bu hizmetleri sembolize eden bir harf yer almamakla birlikte, üç harften oluşan “EGO” kısaltması, simgesel anlamda kullanılmaktadır.
Körüklü OtobüslerimizBu arada,Kuruluşumuzca yürütülen doğalgaz hizmetleri, 12.06.2007 tarih ve 26550 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5669 sayılı Yasa ve 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu’nda yapılan değişiklikle özelleştirme kapsamına alınmış ve özelleştirilmiştir.

Genel Müdürlük Turnuva Takımı


EGO Genel Müdürlüğü vatandaşlar tarafından bilinen özellikleri yanında spora da büyük önem vermektedir. EGO Spor Kulübü’nde bugün itibariyle atletizm, badmington, bisiklet, halter ve taekwondo branşlarında 522 lisanslı, 273 faal sporcu bulunmaktadır. Tüm sporcuların müsabaka giderlerini, spor malzemelerini, sağlık güvencesi olmayan sporcuların muayene-tedavi-ilaç vs. gibi ihtiyaçlarını karşılamakta ve bunların yanı sıra 200 ü aşkın sporcusuna aylık olarak düzenli yol ve gıda yardımı ödemektedir. 17 kişi taşıma kapasiteli servis aracı ile sporcularına servis hizmeti vermektedir.