Eğrisöğüt Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
eğrisöğüt köyü bilgileri - eğrisöğüt köyü tanıtım - eğrisöğüt köyü resimleriEğrisöğüt, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Yurtlarında bağımsız ve özgür yaşayan Kafkas halkları, Rus'ların sonu gelmeyen baskı ve savaşları neticesinde, yaklaşık iki yüz yıllık bir özgürlük mücadelesinden sonra ne yazık ki mağlup oldular ve kaderlerine boyun eğdiler. Bu kader ise malesef; canlarından çok sevdikleri ve uğrunda onlarca nesilin ve onbinlerce insanın savaş meydanında kaldığı atayurdumuz Kafkasya'dan göç! Kutsal dağ Mingi Tav(Elbruz) arkalarında "duacı ihtiyarlar"(Tamata) önlerinde, geri dönüşü olmayan amansız ve acımasız bir göç yolculuğu için yola çıkan Kafkas kabileleri arasında Karaçaylar.

Elveda nefesim, ey karlı dağlar,

Kafkasyam ardımda,

Önümde kumlar,

O yüksek tepeler,

Derin uçurumlar,

Beyaz zirveler,

Ya o uçuşan kartal,

Elveda,

Elveda başı ak papaklı,

Eteği sakaldan dağlar,

Yüreğim yangın yeri,

Gözlerim ağlar... Geride kalanların gidenlere İstanpulçula(İstanbul yolcuları) dedikleri ve arkalarından ağıt yaktıkları yolcular İstanbul'a çok çetin ve zorlu yolculuklar sonunda ulaşırlar 1885 yılında. İstanbul'da bir müddet kaldıktan sonra Adapazarı ve ardından Tokat. Burda yerleşirler fakat daha önceden Kayseri Pınarbaşı Eğrisöğüt mevkiine yerleşen üç ailenin ikna etmeleri sonucunda Tokat Reşadiye Çilehane köyünden yeniden göçle Eğrisöğüt'e gelerek yerleşir büyük atalarımız. Kurulduğu yıldan itibaren Karaçay köyü olma özelliğini korumuştur. Karaçay - Kafkas gelenek ve görenekleri son yıllara kadar uygulanarak gelen köyde halen birçok gelenek yapılmaktadır. Malesef yeni nesillere yeterince aktarılamayan eşsiz adet ve gelenekler unutulmaya başlamıştır. Bunların yeniden canlanıp hayat bulması için her köy ferdi üzerine düşen görevleri fazlasıyla yapmalıdır. Köy ilk yıllarda tamamen ormanmış. Kara Ardıç, Çam, Meşe gibi orman ağaçlarının yanında köye adını veren Söğüt gibi ağaçlar da varmış. Bilinçsiz kullanım, koruyamamak ve yeniden ağaçlandırma yapılmaması orman özelliğinin yitirilmesine sebep olmuş. Ancak geriye kalan çok az miktar ağaç kümeleri korunmuş. 2000 yılında Orman Bakanlığınca ekilen 250.000 adet ağaç ile yeniden orman bölgesi oluşturulmuş ve 2008 yılında 2. bir bölge daha ağaçlandırılarak köyün 2 çevresi ağaçlandırılmıştır. Köyde her türlü alt yapı mevcuttur. 2001 yılından itibaren kanalizasyon vardır. Elektirik, su, telefon uzun yıllardır kullanımdadır. Köyde otantik Karaçay - Kafkas evlerinden örnek kalmamış olup genelde evler yeni ve modern binalardır. 1950'li yıllardan itibaren okumaya önem verilmiş ve yeni nesiller teşvik edilmiştir. Okuma oranı çok yüksek olduğu için de nüfus genellikle köyde değil de şehirlerde, özellikle Kayseri merkezde yaşamaktadır...


Kültür

Kafkasya kökenli Karaçaylardan oluşan köy halkının kültürü tamamen Kafkas kültürü ile örtüşür. Köy halkı kendi kültürünü yaşatmak için özellikle çaba harcar.Günümüze kadar eksiksiz yaşatılarak gelmiş olan eşsiz Kafkas kültürü son zamanlarda biraz zayıflamakla beraber gelecek kuşakları da aydınlatmak ve değerli nesiller yetiştirmek için insanlar tarafından özveriyle yaşatılmaktadır. Oyunlar daha çok Uzunyayla bölgesi hakim kültürü olan Adige-Abhaz Wuig,Kafe ve Şeşen gibi oyunlardır.Kendine has olan Karaçay dansları malesef günümüz gençleri tarafından bilinmemektedir. Özel yemekleri- Hıçın (Etli ve patatesli, burda anlatırsam herkesin ağzı sulanır).Tımbıl(Patatesli gözlemenin bir benzeri).Bışlak bişirgen(Laz muhlamasına benzer).Bilamuk(Un, süt ve tereyağı ile yapılır).Bışlaklı(Peynirli börek).Sohta,Basta,Kafkas mantısı ve daha nice güzel yemekler.
Coğrafya

Kayseri iline 90 km, Pınarbaşı ilçesine 12 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 18
2000 77
1997 60
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Özdemir Özkan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Valilikten alınan izinle tadilat edilen okul binası kültürel tesis olarak kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Köyün kanalizasyon şebekesi vardır ve aktif olarak kullanılmaktadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz