Egzersiz ve Egzersizler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Egzersiz ve EgzersizlerEgzersiz sırasında kalp atışlarımız hızlanır, vücudumuza daha fazla kan pompalanır. Böylece hücrelerimize ve dokularımıza giden kan Oksijen
miktarı daha fazla yoğun olur. Bu Oksijen vücudumuzun yakıtıdır ve enerjimizi artırır. Eğer kendimizi yorgun, bitkin, halsiz hissediyorsak kanımızın
daha hızlı akmasını sağlayacak egzersiz hareketleri yapmamız gerekir. Bu sayede bu rahatsızlıklarımızdan çok kolay bir şekil de kurtulabiliriz. Çoğumuz aslında zayıflama egzersizlerini ararız, fazla kilolarımızdan bıkmış acil zayıflama diyeti gibi reçetelere bakarız, fakat bu yanlış bir tutumdur. Çünkü acil zayıflamak hızlı zayıflamak sizi o diyeti bıraktıktan sonra hızlı kilo almanız anlamına gelmektedir. Onun için zayıflama egzersizleri yaparak, ve beslenmemize dikkat ederek egzersiz yapmalıyız.
Egzersiz Ruh halimizi iyileştirir vücudumuzun mutluluk hormonu olan endorfin salgısını hızlandırır. Kendimizi mutsuz hissediyorsak üzgünsek
moralimiz bozuk ise bir deniz kıyısı bir orman veya bir parkta yürüyüş yapın. Sonra moralimizin düzeldiğini kendimizi iyi hissettiğimizi göreceğiz.

Egzersizler yoluyla sağlıklı ph dengemizi sağlamış olur, vücudumuzda artan oksijen ph seviyesini dengeler. Bunu dengeleyemezsek kanser,
eklem romatizması, egzama ve hatta kanser gibi hastalıklara yakalanma riskimiz daha yüksektir. Egzersiz yaparak bu hastalıklardan uzak kalabilir,
daha sağlıklı ve canlı bir duruma ulaşabiliriz.


Egzersiz programı sağlıklı düzeni kilo vermemizi sağlar. Sağlıklı yiyecekler, içecekler seçimleriyle birlikte kilo vermemizin en düzenli yoludur. Metabolizma
mızı harekete geçirir, kalori miktarımızı artırır. Yağ yakıcı bir aerobik vücut geliştirme çalışması kilo vermemizde bize yardımcı olur. Kaslarımız
yağlarımıza göre daha fazla enerji yakarlar, Bu yüzden ne kadar kaslı bir yapıya Sahip olursak o kadar fazla kalori yakarız.

Sağlıklı bir şekilde kilo almamızı sağlar Bazı insanlar yerine göre kilo vermek yerine kilo almak isterler. Kaslı bir vücut'a ve sağlıklı bir kiloya
ulaşmanın tek yolu Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve yediklerimize içtiklerimize dikkat etmek yani diyet yapmaktır. Ağırlık çalışmaları ve
egzersizler vücudumuzu daha dinamik hale getirir, Bu egzersizler kas yapılanmasına Yardımcı olduğu gibi vücudun direncini de artırır.

Egzersiz Esnek olmamızı sağlar. Pasif egzersizler veya yoga vücutta esnekliği sağlar. Vücudumuzun esnek olması, sağlam olması demektir.
Buda ömrümüzü uzatan Faktörlerden birisidir. Vücudun daha esnek olması kişinin hareket kabiliyetini artırır, daha hareketli yapar.
Vücudumuzdaki gerginlikleri azaltır sonuç olarak hayatımızı daha sağlıklı kaliteli yapar.

Diyet ve egzersiz yaparak, kısa zamanda kolay kilolar verebilir, sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Site içeriklerimizde tüm detaylar mevcut olduğu gibi uygulanacak diyet egzersiz programıda sizin için uygun olmalıdır. Yani her kiloya her boya yaşa göre farklı spor hareketleri, farklı programlar vardır

vücut direncimizi artırır, dayanaklılık sağlar. Enerjimizi artırır, yaşımızın ilerlemiş olmasının nedeniyle güç kaybı mızın daha aza indirir.
egzersiz yapmak. Ağırlık çalışmaları, dayanıklılık egzersizleri, vücut geliştirme egzersizleri vücut direncimizi artırmanın en güzel ve etkili yoludur.

Egzersiz yapmak, Çevikliği artırır sabah erken saatlerde koşu yapmak, trambolin üzerinde zıplamak, bir kaldırım kenarında sokakta, veya
ormanda yürüyüş yapmak, sağlıklı olmamıza çok faydası vardır. Bunlar beynimizi çalıştıran egzersizlerdir. Vücudumuza uyum sağlamaya
yardımcı olurlar. Kısacası egzersiz yaparak, günlük hayatımızda daha dinç, akıllı, ve sağlıklı bir hayat geçiririz. Çünkü egzersiz yapmaya vücut metabolizmamızı alıştırdıktan sonra, vücudumuzun egzersiz yapmayı kendisinin isteyeceğini sizde bir süre zarfı sonra göreceksiniz. Uygulayacağınız egzersiz programları sayesinde yağlarınız, fazla kilolarınızdan kurtulup daha sağlıklı bir yaşama kavuşabileceksiniz.

Doktorunuza başvurarak kendinize bir diyet programı ayarlayabilir. Egzersiz yaparak hem de doktorunuzun diyetini uygulayarak kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Uygulayacağınız egzersiz programlarını yukarıdaki egzersizler bölümümüzde rahatlıkla okuyabilirsiniz. Sağlıklı yaşamanın anahtarının egzersizlerden geçtiğini unutmamız gerekir. Bunun yanında beslenmemize de çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Egzersiz yaparak kendinizi daha zihinde daha sağlıkta hissedecek, egzersiz yaptıkça hayatınızın bir parçası olacak ve ayrılmaz bir ikili sağlayarak hayata daha neşeli umutla bakmayı egzersiz sayesinde göreceksiniz. Egzersizler kalp atışlarınızı dengeler, daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamanızı sağlar. Kalbiniz ne kadar genç ? Egzersiz yap. Hiçbir şey için geç değildir, egzersiz'in yaşı yoktur. Sağlıklı bir hayat için egzersiztr.com ile el ele verin.. Sayfamıza yeni olarak boyun egzersizleri, hafıza egzersizleri, gevşeme egzersizleri eklenmiştir.
 

#2
Boyun ve Omuz Egzersizleri 1Sağlıklı Boyun İçin 15 Dakikalık Program

Boyun egzersizleri boyun kaslarını kuvvetlendirir.
Boyunun duruş pozisyonunu düzelterek boyundaki hareket kabiliyetini arttırır.
Boyun ameliyatı olanlar ve uzun süreli boyunluk kullananlar mutlak egzersiz yapmalıdır.
Boyun eksersizleri omzunuzdaki, sırtınızdaki gerginlik ve sertlik hissini rahatlatır.
Egzersiz ağrısız ,güçlü ve sağlıklı bir boyun sağlar.


1- İZOMETRİK EGZERSİZLER:
(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)
A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.
B) Ekstansiyona direnç:
Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.C) Yana eğilmeye direnç: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10' a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.D) Döndürmeye direnç:
Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10'a kadar sayılır. Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrarlanır.
 

#3
Boyun ve Omuz Egzersizleri 2


BOYUN ve OMUZ EGZERSİZLERİ 2


İZOTONİK EGZERSİZLER


A) Başınızı yavaşça sağa döndürün ve üç saniye böyle durun. Başınızı öne döndürün. Dinlenin. Aynı hareketi aksi yöne yapın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.


B) Aşırı zorlanmaya sebep olmadan, başınızı çeneniz göğsünüze değecek kadar öne eğmeye çalışın. Dinlenin. Başınızı yavaşça arkaya bükün. Dinlenin. 5 defa tekrarlayın


C) Başınızı yavaşça kulağınız omuzunuza değecek kadar sağa eğmeye çalışın. Dinlenin. Yavaşça doğrultun. Aksi yöne tekrarlayın. Dinlenin. Hepsini 5 defa tekrarlayın.D) Başınızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde (yukarı, sola, aşağı, sağa) döndürün. Aynı hareketi saatin aksi yönüne yapın. Dinlenin. Hepsini 3 defa tekrarlayın.

 
#4
Omuz Egzersizleri 1 Kaudmann Egzersizleri


A) Sarkaç egzersizi: Dizlerinizi ve belinizi hafif öne bükerek bir elinizle bir masaya tutunun, diğer elinizi serbestçe sarkıtın. Serbest kolunuzu, dirseğinizi düz tutarak (a) öne arkaya, (b) sağa sola, (c) daireler yapacak şekilde birer dakika sallayın.B) Tırmanma egzersizi: Yüzünüz duvara dönük, dirseğiniz gergin durumda parmaklarınızı, duvar üstünde, vücudunuzu eğmeden yürütün. Aynı hareketi duvara yan dönük olarak tekrarlayın. Öbür kolla da aynı hareketleri yapınC) Omuz elevasyonu: Kollar yana sarkık, dik durumda iken omuzlarınızı yukarı kaldırın ve derin nefes alın, indirirken nefesinizi verin. Aynı hareketi ellerinizde birer kg'lık ağırlıklarla tekrarlayın.


D) Kollar serbest halde iken omuzlarınızı önden arkaya ve arkadan öne çevirin.
 
#5
Omuz Egzersizleri 2 Omuz Rom Egzersizleri


A) Ayakta dik durun ve elinize uzunca bir sopa alın. (a) Dirsekleri gergin tutarak ellerinizi yavaşça yukarıya kaldırın ve indirin, (b) Aynı hareketi sopayı kalça arkasında tutarak geriye doğru tekrarlayın. Her iki harekette de dirseklerin düz tutulmasına dikkat edin.


B) Duvara yan dönün. Elinizi avuç içi duvara yapışacak şekilde uzatın ve dirseğinizi bükmeden elinizi yukarıya doğru kaydırın. Avucunuzun duvara değdiği son noktada vücudunuzu esnetin.


C) Sırtüstü yatar pozisyonda kollarınızı dirsekleri yerden kaldırmadan tam yana açın, ellerinizi havaya kaldırın. Dirseklerinizin 90 derecelik açı yapmasına özen gösterin. Bu pozisyonda dirseklerinizi yerden kaldırmadan ve açıyı bozmadan ellerinizi (önce avuç içi, sonra elin sırtı yere değecek şekilde) yere değdirin.
 
#6
Omuz Egzersizleri 3 Pektoral ve Interkostal Kasları Germe


A) Yere sırtüstü ucanın, ellerinizi ensenizin arkasında birleştirin. Dirseklerinizi yerden kaldırmadan yukarıya doğru itin. 10'a kadar sayın, gevşeyin. Bu hareketi sırtınıza bir yastık koyarak yapabilirsiniz.
B) Dik aralıkla bir iskemleye dik oturun. Ellerinizi ensenizde birleştirerek geriye doğru gerinin. Bu pozisyonda 10'a kadar sayın, gevşeyin.


A) Bir köşede yüzünüz duvara dönük durun. Kollarınızı yukarı kaldırarak duvara koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan duvara doğru esneyin.
B) Bir kapı eşiğinde durun, kollarınızı yukarı kaldırarak ellerinizi eşiğe koyun ve topuklarınızı yerden kaldırmadan öne doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin.

 
#7
Omuz Egzersizleri 4 Omuz ve Sırt Kaslarınızı Germe


A) Yüzüstü kollarınız kalçalarınıza değecek pozisyonda uzanın. Bu pozisyonu bozmadan omuzlarınızı kaldırmaya çalışın.
B) Yüzüstü yatar pozisyonda kollarınızı öne gergin uzatın. Göğsünüzü ve başınızı yerden kaldırmadan, kollarınızı, gergin olarak havaya kaldırmaya çalışın


A) Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi başınızın yanına koyun. Başınızı ve göğsünüzü yerden kaldırmadan ellerinizi, dirsek ve omuzlarla beraber havaya kaldırmaya çalışın.
B) Yüzüstü yatar pozisyonda ellerinizi kalçanızda birleştirin ve dirseklerinizi bükmeden havaya kaldırmaya çalışın.

 
#8
Omuz Egzersizleri 5 Germe - Gevşetme Hareketleri


A) Dik oturun, ellerinizi kollar yere paralel olacak şekilde göğüs hizasında birleştirin ve birbirine bastırın, 10'a kadar sayarak bu şekilde tutun, daha sonra 5 sn. kollarınızı serbest bırakın. Hareketi çene seviyesinde ve alın seviyesinde tekrarlayın.


B) Aynı pozisyonlarda durarak ellerinizi ayırmaya çalışın.

 
#9
Boyun ve Omuzlarınıza Nasıl Özen Gösterebilirsiniz?


OTURURKEN:
Çenenizi (yukarı değil) bükük ve boynunuzu arkaya doğru çekik tutun. Kol destekleri olan sert sandalye kullanın. Gevşemeyin; bütün omurganız sandalye arkalığına dayanacak şekilde dik olsun. Sandalye kollarını kollarınıza destek olarak kullanırsanız, ileri eğilme sebebiyle boynunuzda olacak lüzumsuz zorlanmayı önlemeye yardımcı olur.

AYAKTA:
Çeneniz (yukarı değil) bükük ve boynunuzu
arkaya doğru çekik tutun. Keza belinizin düz durmasına çalışın. Dizlerinizi bükmeden
öne doğru eğilmeyin; bu, boyun ve omuzlarınızı arkaya çekik ve dik tutabilmenizi kolaylaştıracaktır.

UYURKEN:
Yüz üstü yatmayın. Yan yatarak uyumanız daha iyidir. Baş ve boynunuza yastığınız yardımıyla normal bir duruş sağlayın, (şekildeki gibi) ve kollarınızı aşağıda tutun. Eğer sırtüstü yatmak istiyorsanız yastığınızı baş ve boynunuzun altına gelecek şekilde koyun. Yastık baş ve boynunuzu nötr bir durumda desteklemelidir. Boynunuzun gergin durmasından kaçının. Yatak altına tahta konması veya sert ortopedik yatak kullanılması şayanı tavsiyedir. Yumuşak yastığı boynunuz altına uydurmaya çalışmak yerine, normal yastık da kullanabilirsiniz.

İSTİRAHAT HALİNDE:
Televizyon seyretmek için bir sedire uzanmayın.
Sert bir koltuk veya sandalye kullanın. Okurken başınızı desteklemek için yumuşak kuş tüyü yastık kullanmayın.

ARABA KULLANIRKEN:
Arabada yüksek oturun. Koltuğunuz (tercihen sert) direksiyonun üzerinden bakmak için gerilme ve eğilmenizi gerektirmeyecek şekilde ne çok alçak ne de çok geride olmalıdır. Destek için poliüretan bir yastık faydalı olabilir; yastık 1-2 cm kalınlığında, sırtınız genişliğinde ve omuzlarınızın hizasına kadar olmalıdır.

BİR ŞEYİ KALDIRIRKEN VEYA BİR ŞEYE UZANIRKEN:
Dizlerinizi bükün ve kaldırma için bacak kaslarınızı kullanın. Ani hareketten kaçının. Ağırlığı gövdenize yakın tutun ve hiç-birşeyi bel hizasından yukarı kaldırmaya çalışmayın. Başınız hizasından yüksekçe bir rafa uzanmanız gerekliyse bir iskemleye çıkın. Uzun süre uzanma veya yukarı bakmaktan kaçının.

ÇALIŞIRKEN:
Aşırı çalışmayın. Eğer bütün gün masada çalışıyorsanız; fırsat bulunca kalkıp dolaşın. İş arası dinlenmelerde