Ekin Kargası, Ekin Kargası Özellikleri, Ekin Kargası Hakkında

#1
Sponsorlu Bağlantılar


«Ekin kargası», bu grubun nispeten faydalı bir üyesidir. Daha ince yapısı, çok uzun gagası, erguvanî ve mavi - siyah parıltılı tüyleriyle akrabalarından ayrılır. Uzunluğu 47-50 santimdir.

Daha az yaygın olan bu türe Avrupa ovalarının birçoğunda, daha ufak alt - türlerine ise Orta ve Batı Asya'da rastlanır. Akrabalarından farklı olarak kalabalık sürüler halinde Kuzey Afrika'ya göç eder. Dağlık bölgelerde hiç bulunmaz.

Ekin kargası davranış itibariyle akrabalarına benzerse de, onlardan da daha ürkek, buna karşılık daha zararsızıdır. Yürüyüşü ve uçuşu onlarınki kadar hafiftir. Zekâsı ise onlarınkinden geri değildir. Üstelik daha arkadaş çatılışıdır ve kendi kadar güçsüz küçük karga ve sığırcık gibi kuşlarla bir arada görülebilir. Üreme mevsimi yaklaşırken, bu siyah kuşların binlercesi seyrek ağaçlı ormanların nispeten ufak bir alanında bir araya gelirler. Bir tek ağacın üzerinde 15 - 20 ekin kargası yuvası görülmüştür.

Bu tür esaret hayatında öteki akrabaları kadar eğlenceli değildir, bu yüzden de kafes kuşu olarak rağbet görmez. Buna karşılık, birçok fakir bölgelerde halk yavru ekin kargaları'ının etini yer.