Ekinciler Köyü Kürtün Gümüşhane

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ekinciler, Gümüşhane ilinin Kürtün ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

EKİNCİLER KÖYÜ Gümüşhane ili Kürtün ilçesine bağlı Yaylalı köyü,Arpacık köyü,İlecik köyü,Dagdibiköyü ve Giresun Alucra ilçesi Demirözü köyleri ile çevrili bir köydür. Kürtün ilçesine 33 km mesafededir.Harşıt çayının kollarından bir taneside buradan doğar.Tabiat olarak çok güzeldir herkesin gezip görmesi gereken bir yerdir. Halkın geçim kaynağı genellikle hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünlerinden Arpa,buğday,fiğ,korunga,patates üretimi gelişmiştir. Ekinciler köyü madencilik bakımındanda çok zengin maden yataklarına sahiptir,bunların başında çinko,kurşun ve mermer madenleri çok zengindir.Yakın zamanda mermer işletmeciliği hayli yaygındır.Buradan çıkartılan mermer madenleri Samsun ili Çarşamba ilçesinde modern fabrikalarda işlenmektedir.Mermer işletmeciliği köy halkına büyük bir kazanç kaynagı oluşturmuştur. Ayrıca burada hayvancılıktan elde edilen tereyağ peynir ve yünde halkın geçimine büyük katkılar sağlamaktadır.Köye ulaşım sorunu yoktur.Kürtün kazıkbeli yaylası ve Alucra üçgeninin tam ortasında bulunmasıda köye ayrıca güzellik katmaktadır. Herkesin gelip görmesinde fayda vardır.Özellikle köyümüzden yıllar önce göç ederek diğer illere giden iş adamı ve gurbetçilerimizi köyümüze sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Gümüşhane iline 96 km, Kürtün ilçesine 41 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 108
1997 96

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz