Elektromanyetik Işınım Nedir - Elektromanyetik Işınım Hakkında Bilgi

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elektromanyetik Işınım Tanımı - Em Radyasyon Nedir - Emr HakkındaElektromanyetik ışınım (genellikle EM radyasyon veya EMR olarak kısaltılır) bir vakum veya maddede kendi kendine yayılan dalgalar formunu alan bir olgudur. Işınım birbirlerine ve enerji yayılım yönüne dik fazda salınan elektrik ve manyetik alanlardan dolayı oluşur. Elektromanyetik ışınım, frekansına göre değişik tiplerde sınıflandırılmıştır. Bu tipler sırasıyla (artan frekansa ve azalan dalga boyuna göre) radyo dalgaları, mikrodalgalar, Terahertz dalgalar, kızılötesi ışınım, görünür ışık, morötesi ışınım, X-ışınları ve gama ışınlarıdır. Çeşitli organizmaların gözleri bu ışınların sadece küçük bir frekans aralığındaki ışınları algılayabilir. Buna “ışık” ya da “görülebilir tayf” denir.
EM etkileşimde olduğu maddeye uygulanabilir enerji ve momentum taşır.

Fizik

Teori

Ana madde: Maxwell denklemleri
X ekseni boyunca mavi, yeşil ve kırmızı elektromanyetik modlar.


Elektromanyetik dalga kavramı ilk olarak James Clerk Maxwell tarafından ortaya atılmış ardından Heinrich Hertz tarafından doğrulanmıştır. Maxwell elektrik ve manyetik alanların dalga benzeri yapılarını ve simetrilerini açığa çıkaran alan dalga formu denklemleri elde etmiştir. Maxwell, ışığın ölçülen hızının, dalga denklemlerinden çıkan EM dalgaları hızları ile çakışık olmasından dolayı ışığı da bir elektromanyetik dalga olarak kabul etmiştir. Maxwell’in denklemlerine göre, bir uzaysal değişken elektrik alan bir zamansal değişken manyetik alan meydana getirir ve tam tersi de geçerlidir. Böylece dalgalanan elektrik ve manyetik alanlar döngü içinde sırayla birbirlerini oluştururlar. Bu dalgalanan alanlar birlikte Elektro Manyetik dalgayı oluştururlar.
Elektromanyetik ışınım ve madde (elektronlar) arasındaki ilişki kuantum elektrodinamiği teorisi tarafından açıklanmıştır.