Elmacık Köyü Gümüşova Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
elmacık köyü bilgileri - elmacık köyü tanıtım - elmacık köyü resimleriElmacık, Düzce ilinin Gümüşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Elmacık ısmı koye daha sonra goç eden kardenızlı insanların adigece ismini telaffuz etmekte zorlanması ve ve o donemde koyde yabini elmanın cok olaması ve bir diğer nedende köyler kayıt altına alınırkan resmi evraklarda telaffuz edılmesı daha kolay ve anlasılır olması nedenıyle Türkçe ısım kullanılmıştır koyun eski ismiyle alakalı kesin bir isim bilinmemekte sadece bir mahallenın pişmav mahallesi oldugu bu konuda açesitli isimler önerenlerde var o dönemde 1864 sonrası koydeki aile sayısı 20 altında nufuz 100 civarı miye hable elma köyü sonra olarak anılır miye elma demektır çerkezcede sonra turkçeye dönüştürülür
Kültür

Düzce'deki Çerkes köylerinden biridir.Ancak içinde karadenizli ordu ve yöresinden göçmenlerde bulunmaktadır. Köylüler arasında saygı ön plandadır. Çerkesler de kültürlerini yaşatmakta. Düğün ve toplantılar çerkez adet ve göreneklerine göre yapılmaktadır.

Yapılan yemeklerde köy nüfusuna göre şekillenmiş olup çerkez ve karadeniz yemeklerinden oluşmaktadır.
Coğrafya

Düzce iline 18 km, Gümüşova ilçesine 6 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 520
1997 566
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılık olarak devam ettırsede gunumuzde tarımın ve hayvancılıgın yeterli maddi imkanları saglayamaması genç kitlelerın dısarıda ve cevredeki işyerlerine yöneltmiştir ana temel geçim kaynagı fındıktır
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol mevcut olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz