Elmapınar Köyü Hakkında Bilgi Çat Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elmapınar Köyü Çat resimleri - Elmapınar Köyü Çat hakkinda bilgilerElmapınar, Erzurum ilinin Çat ilçesine bağlı bir köydür.

Eski adı Mağara 1980 sonrası isim değiştirilmiş.Köy aşağıda fıratın kolu olan ırmakta bulunan mağaradan almıştır.1800 yıllaın başında buraya gelen Keman (kemij-kemikanlı olarak bilinen)aşireti tarafından kurulmuştur.Etrafındaki meazralarda da bu aşiret mensupları yaşamaktaydı. Bölge 1915 Rus işgali ve sonrası bol göç verdiğinden şimdi ki nufusu çok azdır. Göç edenler istanbul Ankara İzmir gibi metropollere göç etmişlerdir.

Kültür

Köy Zaza-Alevi kültürüyle. Kendi dilinde Zazaca ile Aleviliğini sürdürmektedir.

Coğrafya

Erzurum iline 87 km, Çat ilçesine 35 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 255
1997 303

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.