Elmasuyu Köyü Sivrice Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
elmasuyu köyü bilgileri - elmasuyu köyü tanıtım - elmasuyu köyü bilgileriElmasuyu, Elazığ ilinin Sivrice ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Elmasuyu köyü eski bir süryani köyü iken süryanilerin 300 yıl önce avrupaya göçlerinden sonra Sultan Abdulaziz Han döneminde yürütülen Elazığ çevresini Türkleştirme faaliyetlerinin sonucu olarak,yöreye Kerkük Tuzhurmat-u yöresinden iskan edilen Bayat aşiretinden insanlar elmasuyu dahil Elazığ çevresine iskan edilen onlarca köyden birisidir.Karakeçili,Bayat,Avşar,İlbeyli,Beydilli, Düğer Türkmen aşiretleri ile sünni zaza aşiretleri ve kürt kejan,milli,parçikan aşiretleri yöreye iskan edilmişlerdir.köyümüz Türkmen orjinli ailelerden oluşur.Türk İslam kültürü yaşanır.Mehmet AYDIN/Emekli Hakim./İSTANBUL-2009
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Elazığ iline 66 km, Sivrice ilçesine 36 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 211
1997 256
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz