Emirören Köyü Hakkında Bilgi Bünyan Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
emirören köyü bilgileri - emirören köyü tanıtım - emirören köyü resimleriTarih
Emirören,ismini Selçuklular döneminde Selçuklu Emirlerinden birinin tımarı olmasından almıştır.(Karacefenk köyü de Selçuklu emirlerinden Aslan Bey'in tımarı idi)Selçuklular devrinden sonra ören halde bulunan köye Emirören denmiştir.Zamanla Osmanlı Devleti'nin çıkartmış oduğu tecir(mecburi iskan)kanununa uyan Göksuluoğlu isimli şahıs,viran halde bulunan köye yerleşmiştir.kara hasan'ndan sonra,Molla Hasan,ismindeki şahıs yerleşmiş daha sonra bu isimleri,Türkmen Halil Ağa,Türkmen Sülük,İbrahimhacılı sülaleleri takip etmiştir. 1960 ve 1970 li yıllarda meşhur bünyan halılarının dokunduğu köyde bu yıllardan sonra göçler başlamış yurdun değişik illerine gurbete çıkılmıştır.
Coğrafya

Kayseri iline 62 km, Bünyan ilçesine 23 km uzaklıktadır.Meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur.Köy ayrıca kuzeyi'nde Kamışlı ismi ile anılan fundalığa sahiptir.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Rakımının yüksek olamasından dolayı kışları sert ve kar yağışlıdır,yazları ise mevsim sıcaklarından dolayı su sıkıntısı çekmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 92
2000 141
1997 105
Ekonomi

Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Halıcılıkta, köy halkına 90'lı yıllara kadar ekonomik getiri sağlayan faaliyetler arasında idi.Fakat,halıların fabrikalarda dokunması köy halkının halıcılığı bırakmasına neden olmuştur .
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali ÇAM
2004 - İbrahim VURAL
1999 - Mehmet DUVAN
1994 - Mevlüt ÜNSAL
1989 - Durmuş ÇETİN
1984 - Durmuş ÇAKIR

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz