Emzirme ile zeka arasında bağlantı bulundu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Genel Psikiyatri Arşivlerinin yeni sayısında yayımlanan Emzirme ve Çocuk Bilişsel Gelişimi başlıklı makalede doktor Michael Kramer araştırma sonuçlarının 65 yıldır incelenen 14 bin çocuktan elde edildiğini belirtiyor. Kramer çalışmalarının emzirmenin çocukları daha zeki yaptığına dair bugüne kadar en güçlü kanıtı sağladığına da dikkat çekiyor.

Kramer ve meslektaşları Belarus’taki 31 hastane ve klinikte çocuklar üzerinde yaptıkları araştırmada denek annelerin yarısından bebekleri yalnızca emzirmelerini istedi. Bu araştırmacılara çocuğun bilişsel gelişiminde emzirmenin etkisini ölçme imkanı tanıdı. Bu araştırma sırasında annelerin zeka seviyeleri ya da bebekle olan bağları gibi faktörler dikkate alınmadı.

Daha sonra bu çocukların bilişsel kabiliyetleri çocukların doktorları ve öğretmenleri tarafından yapılan zeka testleriyle ölçüldü. Testler sonucunda yalnızca emzirilen çocuklardaki ölçümler önemli derecede yüksek çıktı.

Emzirmenin beyin gelişiminde ve zeka üzerindeki etkisinin çok sık tartışılan bir konu olduğunu hatırlatan doktor Kramer birçok araştırmanın bir gruba dayandırılırken bu araştırmanın rastgele bir şekilde yapılmasından dolayı emzirme ile zeka arasında bir sonuç ortaya çıkardığını ifade etti.

BBC’ye göre Kramer ayrıca emzirmenin gözlemlenmiş bilişsel faydalarının anne sütündeki bazı maddelere mi yoksa emzirme sırasındaki fiziksel ve sosyal etkileşime mi bağlı olduğuna henüz açıklık getirilmediğine dikkat çekti.