En İyi Ekran Kartı Hangileri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ATİ Mi GeForce Mu
AMD'nin Radeon HD 5000 serisi kartları DirectX 11'in kurallarını baştan yazdı, ardından Nvidia'nın Fermi'si yarışa katıldı. Peki DirectX 11 yarışında kim daha önde, kim daha performanslı, kim daha uygun? Tüm soruların yanıtları ve testlerin detayları makalemizde!

AMD, üst sınıf, orta sınıf ve giriş sınıfı olmak üzere piyasanın her seviyesine farklı modeller sunarak beğeni topladı ve ultra üst kartlarıyla da gövde gösterisi yaptı. Ayrıca Windows 7'nin ve DirectX 11'in kullanıcılara sunulmasının ardından ultra üst sınıf modeller Radeon HD 5850 ve HD 5870'in geliştirme aşaması tamamlandı ve kısa sürede raflardaki yerini aldı.

Uzun süren geliştirme aşaması ve beklenen final
Rakip firma Nvidia ise altı aylık bir gecikmenin ardından Fermi kod adıyla yeni modellerini duyurdu, fakat AMD'ye karşı devam eden yarışta treni çoktan kaçırdı diyebiliriz. Çünkü bu gecikmeyi modellerin raflardaki yerini alması konusunda bir dizi erteleme ve CeBIT fuarında Fermi kartlarının sunumu sırasında halkla ilişkiler departmanının yaşadığı fiyasko takip etti: Çünkü Fermi'yi görmeye hiçbir ziyaretçi gelmedi ve bu yeni kartları detaylı şekilde incelemek için gelen habercilerin kartlara dokunmasına bile izin verilmedi.

Fakat şimdi Nvidia'nın Fermi tabanlı ekran kartları, belirtilen resmi çıkış tarihinin üzerinden bir ay geçmesinin ardından nihayet piyasada. Bu gecikmenin sorumlusu ise modern 40 nm GPU'ları üreten Tayvan'daki TSMC firması gibi görünüyor. Çünkü tam performansta çalıştırılan yongalardan alınan verim korkunç derecede düşüktü. Aynı zamanda Nvidia'nın piyasada DirectX 11 uyumlu kartlara olan talebi yeterli bulmaması da zaman kaybına neden oldu.

Üçlü grafik savaşı başlıyor

Fakat tüm bu olanlar geçmişte kaldı. Şimdi iki yeni model Geforce GTX 470 ve Geforce GTX 480 bu kapsamlı testimizde AMD'nin amiral gemisi Radeon HD 5870 ile yarışacak. Bu nedenle doğru sonuçlara ulaşmak için oldukça titiz davrandık ve zorlu bir test prosedürü hazırladık. Ayrıca DirectX 11 performanslarına özellikle dikkat ederek güncel oyunlarlardaki performans seviyelerini ölçtük ve ardından benchmark testlerine tabi tuttuk.kaynak:chiponline