Enerji Dönüşümleri ve Korunumu hakkında bilgi verir misiniz?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Benim bir konuda yardıma ihtiyacım var.Fen ve Teknoloji ödevim ile ilgili.Konusu:Enerji Dönüşümleri ve Korunumu.Uzun bir yazı lazım.Lütfen yardımcı olun...Ödevim yarın...
 

SeLeN

Yönetici
Editör
#2
Enerji Dönüşümleri ve Enerjinin Korunumu* Enerjinin kütle biçiminde de olabileceği E = m.c² ifadesi verilmeden vurgulanmalıdır.

* Elektromanyetik radyasyon, nükleer kavramlarının ayrıntılarına girilmeyecek.

* Evrenin en büyük sistem olduğu vurgulanmalıdır.


ENERJİNİN KORUNUMU
Bir cisme etki eden dış kuvvetlerin yaptığı işin cismin mekanik enerjisinde değişime neden olduğunu biliyorsunuz.
Eğer, cisme dışardan etki eden bir kuvvet yoksa, mekanik enerjisi değişmez.
WT = ΔE
F = 0 ise WT = 0 ve
ΔE = 0

Eilk=Eson

GÜÇ
Bir kuvvetin birim ( bir saniye ) zamanda yaptığı işegüç denir. Skaler bir büyüklüktür. Birimi Watt tır.ENERJİNİN KORUNUMU
Bir cisme etki eden dış kuvvetlerin yaptığı işin cismin mekanik enerjisinde değişime neden olduğunu biliyorsunuz.
Eğer, cisme dışardan etki eden bir kuvvet yoksa, mekanik enerjisi değişmez.


[FLASH]http://uzmanfizikci.com/DERSPICTS/SWF/toplamenerjisabit.swf[/FLASH]


Alıntı
 

K

Kayıtsız Üye

#3
Doğada hiçbir enerji yoktan var olmaz ve hiçbir enerji kaybolmaz.

Enerjiler sürekli birbirlerine dönüşerek korunur. Günlük hayatta kullandığımız eşyalar da enerjilerin birbirlerine dönüşmesinden dolayı kullanılabilir hale gelmiştir. Örneğin, sürekli kullandığımız buzdolabı elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşmesi ile bize kolaylık sağlamıştır veya kullanılan bir mikser elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüştürülmesi ile kullanışlı olmuştur.

Yüksek bir yerden denize atlayan bir kişinin atlamadan önce suya göre potansiyel enerjisi vardır. Atladıktan sonra yükseklik azalacağından bu potansiyel enerji de azalır ve hareketinden dolayı kinetik enerjiye dönüşmeye başlar. Ancak burada önemli olan enerji kaybının olmamasıdır. Potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşerek korunmuştur. Bu arada kişinin hareketinden dolayı vücut ısısının artması enerjinin bir kısmının da ısıya dönüştüğü anlamına gelir.

Şimdi cisimleri hareket ettirdiğimizde kinetik ve potansiyel enerjilerinde gerçekleşecek olan değişimi inceleyelim.

Küre şeklindeki bir cismi ipe bağlayıp sarkaç gibi sallandırdığımızda cismin enerjisindeki değişimleri inceleyelim. Cisim A konumundan B konumuna geçerken yüksekliği azaldığından dolayı çekim potansiyel enerjisi düşmüş, sürati arttığından dolayı ise kinetik enerjisi artmıştır. B konumundan C konumuna geçerken ise yüksekliği arttığından dolayı çekim potansiyel enerjisi artmış, sürati azaldığından dolayı ise kinetik enerjisi azalmıştır.