enerji içeceklerine dikkat!

#1
Sponsorlu Bağlantılar
enerji içeceklerine dikkat!

Günümüzde severek tüketilen enerji içecekleri sonumuzu mu hazırlıyor?

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, bir markette çalışan Bolivya kökenli Alfredo Duran (40), 2006 yılında işyerinde gece vardiyasında yere yığılarak öldü. Otopsi sonucunda, Duran'ın kalbinde genişleme tespit edildi. Marketin temizlikçisi, Duran'ın mesaisini tamamlamasından sonra en az 4 adet boş Red Bull kutusu bulduğunu söyledi.

ŞİRKET: İDDİALAR ASILSIZ
Patolog Dr. Ian Roberts, Duran'ın kanında ölümüne yol açabilecek miktarda kafeinin bulunmadığını belirtirken, "Ancak, kafein gibi uyarıcıların yüksek seviyeleri ölümü tetikleyebilir" ifadesini kullandı. Red Bull sözcüsü ise iddiaları reddederek "Red Bull enerji içeceği ile zararlı etkiler arasında hiç kimse bugüne kadar bir bağ bulamamıştır" dedi.

Prof. Dr. Aykan Canberk (İst. Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Üyesi):
'İlaç kullananın içmesi felaket'
Bunları içenler bilinçli tüketmiyor. Kimyasal formülü açık olarak bilinmeyen bu içecekler doktora danışılmadan kullanılmamalı. Hele ilaç kullanan bir kişi, bu karışımlardan içerse sonuç felaket olabilir.

[FONT=Times New Roman, Times, Serif]Prof. Dr. Ziya Mocan (Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şefi):
'Kişi ne olduğunu anlamadan ölebilir'
Yüksek doz kafein ölüme sebep olmuş olabilir. Kişi ya ani bir kalp krizi geçirir ya da tansiyonu yükselir, beyin kanamasından daha ne olduğunu anlamadan hayatını kaybeder.
[/FONT]