Enseköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
enseköy köyü bilgileri - enseköy köyü tanıtım - enseköy köyü resimleriEnseköy, Zonguldak ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

93 Harbi sonrasında Türkmenistan'dan gelen bir grup Sivriler Köyü çevresine yerleşir.Bu bilgi kesinlik taşımamaktadır.Burada bir zaman yaşadıktan sonra aileler çoğalır.Aileler arası husümetler meydana gelir.Buradan Ahmetoğulları diye tabir edilen 2-3 aile Sivriler köyü yakınlarından ayrılarak Ense Köyü'nün şu andaki bulunduğu yere yerleşirler.Tarım ve hayvancılıkla geçinirler.Daha sonra maden ocaklarının açılmasıyla madende çalışırlar.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Zonguldak merkezine 39 km uzaklıktadır. Köyün dağın eteğine kurulmuş olması ve konumu itibarıyla köye ulaşmak kolaydır. Ayrıca köyden geçen akarsu yatağı da büyük ilgi görmektedir.Güney mahallesine ulaşim 2000 yılında yapılan köprüden sağlanmaktadır. Köyün 1 km uzağında köye bağlı Manaşlar mahallesi bulunmaktadır.
İklim
Köyün iklimi, Karadeniz İklimi etkisi altındadır..kışları yoğun olarak kar yağışı olmasına karşın köyün mevkisinden dolayı bir kaç gün sonra erir ve yollar kapalı kalmaz..elektrik kesintieri sık sık yaşanır..
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 543
1997 436
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

2004 - Kasım DEMİR
1999 - Kasım DEMİR
1994 - Mehmet Ayhan
1989 - Mustafa Gümüştaş
1984 - Rıza GÖKTAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur..Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz