Erbildi Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
erbildi köyü resimleri - erbildi köyü tanıtım - erbildi köyü bilgileriErbildi, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün yasa gereği ismi değiştirilmiş olup hala halk arasında bilinen eski ismi 'haselli/Hacı Selli' dir.Köyün tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber köy merkezindeki [[Urartu ]] kaya mezarından ilk yerleşimlerin çok eski dönemlere dayandığı düşünülmektedir.Yakın tarihinde 1915 yılına değin Türk-Ermeni köyü olan bu köyde Tehcir kanunuyla beraber ermeni halk suriye'ye göç ettirilmiştir. Köy tarihi boyunca Harput'a bağlı olup bilinen bilgiler ışığında 93 Harbi,Yemen İsyanı ve Kafkas Cephesi harekatlarına erkek nüfusuyla etkin olarak katılmış şehitler vermiştir.
Kültür

Köy kültürel açıdan saf bir Harput Kültürü yaşamakta, örf ve adetlerini yerel halkın yaşayış, düğün-eğlence etkinlikleriyle muhafaza etmektedir. Halkın dili tamamen Öz Harput şivesiyle temiz bir Türkçe olup dini inanış olarak tamamı müslümandır.
Coğrafya

Elazığ merkezine 27 km uzaklıktadır.Coğrafi yapısı yönüyle alçak rakımlı bir tepe üzerine kurulu olup tepe yamacıa değin tarım alanları, bağ ve bahçeler uzanır ve köyün deresiyle son bulur.Köy merkezi Keban Baraj gölüne yalnızca 4 km mesafededir ve köye ait tarım alanları kıyıya ulaşmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları çok sıcak geçen köy kışları ise sert bir soğuk yaşar.Ancak son yıllarda Keban Baraj gölü'nün etkisiyle nem oranı artıı kış aylarının daha da ılıman geçmesine ve hatta 30 yıl öncesiyle karşılaştırılacak olursa ciddi iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

Köy delik kayasıyla meşhur bir köydür.Ayrıyeten suyu bol olan bir köydür.Eskiden kalabalık olan köy şimdi Elazığa GÖÇ vermektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak - yerel net
vikipedi - özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz