Erdemli Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
erdemli köyü bilgileri - erdemli köyü tanıtım - erdemli köyü resimleriErdemli, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün arazisi içinde bulunan tepelerdeki harabelerin Osmanlı ve hatta Türk kültüründen daha eskilere dayandığı hâkim motiflerin ve istimal edilen alfabenin müşahede edilmesiyle kolayca anlaşılabilmesine rağmen Roma İmparatorluğu'nun hangi devresine tekabül ettiği veya daha eski başka bir medeniyete işaret edip etmediği arkeolojik bir katiyetle tespit edilmiş değildir. Köyün münhasıran bir ikametgah olarak mı yoksa nazır olduğu ve mazisi M.Ö. 3. Asır'a dek uzanan Konuralp Kasabası'nın kadim sakinleri tarafından paganist bir mabet veya altar olarak mı kullanıldığı da malum değildir. Tarihi kayıtların mahrumiyeti sebebiyle kat'i bir hüküm vermek zor olsa da mevcut sakinlerin ataları muhtemelen 93 Harbi'nden sonra vuku bulan tehcirin ertesinde Kafkasya' dan gelerek köye yerleşmiş yahut köy Osmanlı İdaresi tarafından muhacirler için ikamet sahası olarak tayin edilmiştir.
Kültür

Köy halkı neredeyse tamamiyle Abhaz kökenlidir. Her ne kadar 80'li yıllarla beraber yeni nesil köy halkı Düzce şehri ve civarındaki kasabalara yerleşmiş, bir kısmı da başka şehirlere taşınmışsa da kalan nüfus hala Abhaz adetlerine teveccüh etmekte ve bilhassa yaşlı nüfusun aktif olarak Abhazca konuştuğu müşahade edilmektedir.
Coğrafya

Düzce merkezine 11 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus

Nüfus sürekli aktiftir, çünkü köydeki insanların çoğunluğu fındıkçılık ile uğraşmaktadır. Fındık mevsimi de yaz olduğundan, en çok nüfus yaz ayında olmaktadır. Bunun sebebi herkes köydeki evlerine bir iki aylığına gelir ve orada kalır. Fındık işçileri de yaklaşık 70-80 kişi nüfusu artırmaktadır. Köyün asıl nüfusu 51'dir.
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 89
1997 111
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün neredeyse tamamı fındıkçılıkla uğraşmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Şuan köy muhtarı İrfan ÖZDEMİR'dir.

Köyün şuanki muhtarı:

İrfan ÖZDEMİR
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz