Erenli Köyü Hakkında Bilgi Turhal Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Turhal Erenli Köyü Bilgileri - Erenli Köyü Hakkında - Erenli Köyü Tanıtımı - Erenli Köyü Resimleri


Erenli, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:TURHAL

İl: TOKAT

Er Mahmut Dede ve Erenli köyü tarihçesi

Mahmut Dede Sultan 12. ile 13. yüzyılları arasında yaşadığı sanılan, gerek Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli'nin, gerekse Şah Mahmut-u Veli'nin, Keçeci Baba'nın nasihatlarından anlaşıldığı gibi, Rum diyarından anadoluya gelip, Rum erenlerinden olduğu söylenmektedir. Kuzu Kıran Mahmut Dede'nin türbesi köyümüzün 150 metre yukarısında, tepe tarla denilen mevkide karargah kurmuştur. Bu zaatın kabri iki tane gözükür, yanındaki ise Keçeci Baba'dan saçlı dede olarak bildiğimiz, saçına sakalına bıçak dahi değmeyen bir dede olduğu bilinmektedir, mehdi dedelerden olduğu söylenmektedir.

= Mahmut Dede'nin gelişi =

Mahmut Dede Sultan'ın tam geliş tarihini rakamlarla bildirmek yanlış olur. Fakat zamanın büyüklerinden edinen bilgilere göre, Mahmut Dede'nin eskiden Karkın köyü ile Fındıcak köyü arasında bulunan Dereköy, Deretarla dedikleri yerde yaşadığı sanılmaktadır. Bu zaatın kendi koyun sürüsü ve kısrakları olduğu söylenmektedir. Mahmut Dede birgün kısraklarını dere köyde otlatırken kısraklar birden ürküverir ve o andan itibaren oradan kaçmışlar. Dere boyu, karkın üzeri Meyil köyünün çayır, çimen, ve sulak olan "Alan" denilen yerde dururlar, ve birdaha burdan gitmek istemezler. Bunun üzerine Er Mahmut Dede Dereköy'den çıkarak kısrakların peşinden yürümeye başlar, ve Meyil köylülerinin yaşadığı eski köy denilen yere kadar gelir, ve köylüler kısrakların alanda olduklarını bilirler. o zamanlar köyde yaşayan 3 sülale olduğu söylenmektedir, bunlar; Hocagil, İmamgil ve Pidoğlar olduğu o günden bu güne söylenmektedir.

Er Mahmut Dede burada köylülerle sohbete başlar, ama köylüler kendileriyle konuşan kişinin er olduğundan haberi yoktur. Sohbet ilerledikten sonra Er Mahmut Dede köylülere bir teklifte bulunur ve

- "Ey köy halkı. Siz bana komşu olun, ben de size. Ama burada olmaz." der.

Bunun üzerine köylü nerede olacağını sorar. Mahmut Dede, yukarıda yazıda ona yakın bir yerde ikamet edelim der ve köylülerle birlikte köyün şimdiki bulunduğu yere çıkarlar, Mahmut Dede Sultan köy halkına

- "Ben burayı münasip görürüm, ya siz ne dersiniz?" der ve köy halkı da

- "Biz buraya geliriz ama bizim burada içecek suyumuz, evimiz, fırınımız yok." diyerek eksiklikleri dile getirir.

Bunun üzerine Er Mahmut Dede

- "Ey komşular, suyunuzu ben akıtacağım ama bana bir kazan dolusu süt verin, ben köyün üst tarafından suyun gözüne dökeyim buradan aksın." der.

Oradaki köy halkı "Hiç sütten su olur mu? Biz süt vermeyiz." diyerek inanmazlar.

Köy halkı sütü vermeyince, bunun üzerine Er Mahmut Dede, yaylaya çıkar. Buradaki halktan bir kazan dolusu ödünç süt ister ve alır köye gelir ve komşulara

- "Siz taş oluğun önüne kazanı koyun da pınardan akan süt boşa gitmesin." der ve Mahmut Dede şimdiki köyün içme suyunun gözüne gider ve sütü döker.

Köydeki pınarın önündeki kazana süt dolar ve Mahmut Dede sütü ödünç aldığı yere geri götürür. Bir süre sonra köye geri dönen Er Mahmut Dede erliğini köylülere ispat etmiş olur. O andan itibaren köy halkı Er Mahmut Dede'ye niyaz ederler. Köylüler Mahmut Dede'yle birlikte pınarlarını, evlerini yaparlar. Mahmut Dede'nin yaptığı fırın halen İmamgil'in evinin önünde durmaktadır.

Suyun gözünü görseniz, bu kayalık, kırsal ve kel topraktan bir damla su çıkmaz dersiniz. Ama Mahmut Dede'nin akıttığı su, 750 yıllık köyde halen gür bir şekilde akmaktadır.

> Bir kapı açıldı girdim şarına
> Ne güzel meskanın var Dedem Mahmut
> Huri kızlar gark olmuş nuruna
> Ay gibi şar verir Er Dedem Mahmut

> NOT: Bu araştırma 2 aylık uzun bir çalışmanın sonunda elde edilen, 15 sayfalık bir yazının kısaltılmış hali olarak size sunulmuştur.
> Araştıran ve Yazan: Ayhan Özütemiz ve Nurullah Nas

Kültür

Köyün gelenekleri tokat çevresinde yaygın olarak yaşanan gelenek ve göreneklerdir. Bunlar damadı bir pınarda yıkama, düğünlerin üç gün üç gece yapılması gibi yaygın adetler. Yemek kültüründe ise çok yaygın olan kuşburnu pekmezi önde gelir.

Coğrafya

Tokat iline 84 km, Turhal ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

özellikle 90 lı yıllardan sonra köyden göç olayı çoğalmıştır, bunun en canlı örneği ise köyün şuanki hane sayısı ve nufusudur. 2009 yılı itibariyle hane sayısı 10 olup nüfusu

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanı sıra süt ürünleri genelde istanbula gönderilerek satılır. Bu diğer geçim kaynaklarının başında gelir. Köyde genel olarak küçükbaş hayvancılığı yapılır. Toprağı elverişli olan köy diğer köylerden yüksekte olduğu için yağışı bol miktarda alır. Bu verimli toprakta genelde buğday daha sonra ise arpa ve fiy yetiştirilir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Muzaffer BELKİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 2951032
Cep Telefonu: 5357957360

Seçildikleri yıllara göre :

2004 - Satılmış Kaya
1999 - Satılmış Kaya
1994 - Satılmış Kaya
1989 - Duran Bolat
1984 - Duran Bolat

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 84 km

İlçeye Uzaklığı: 40 km

Rakım: 1230 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Erenli Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz