Eric Gerets (Eric Gerets Kimdir? - Eric Gerets Hakkında)

#1

Eric Gerets (Eric Gerets Kimdir? - Eric Gerets Hakkında) konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Eric Gerets (Eric Gerets Kimdir? - Eric Gerets Hakkında)Eric Gerets (doğum 15 Mayıs, 1954 Rekem, Belçika) başarılı bir Belçika'nın başarılı savunma oyuncularındandı ve şu anda Galatasaray takımının teknik direktörüdür.

Savunma oyuncusu olarak, Rekem, Standard de Liège, AC Milan, MVV Maastricht ve PSV Eindhoven takımlarında oynamıştır. 2 Belçika şampiyonluğu, 6 tane de Hollanda şampiyonluğu kazanmıştır. Teknik direktör olarak Lierse SK, Club Brugge, PSV Eindhoven, 1. FC Kaiserslautern ve VfL Wolfsburg takımları için çalışmıştır. Franky Van Der Elst ile beraber Belçika'nın en çok milli formayı giyen futbolcularındandır.

1982 yılında Roger Petit ve Raymond Goethals yönetimindeki Standart Liege’in 3-0 kazandığı Watershei Thor karşılaşması şüpheler üzerine savcı Bellemans tarafından maçtan 21 ay sonra gözlem altına alınır.

28 Şubat 1984’te Standart Liège kaptanı Eric Gerets’in de sorgusunun ardından, rakip takıma verilen 420 bin Belçika Frangı için, Eric Gerets’le birlikte 12 futbolcu suçlu bulunur. Standart Liege takımının teknik kurmayları Goethals ile Petit’nin önerisiyle kaptan Eric Gerets’in, arkadaşı Roland Janssen vasıtasıyla Watershei oyuncularına maça asılmamaları için 420 bin Belçika Frangı verdiği ortaya çıkar Goethals ve Petit'e ömür boyu futboldan men cezası verilir ama ardından cezası kaldırılır. Eric Gerets ise 3 yıl ceza alır, daha sonra bu ceza 13 aya indirilir.

1984 Avrupa Şampiyonası'nda Gerets'in Belçika forması giyememesinin nedeni bu tip bir suça karışmış olmasıdı