Ericek Köyü Osmaneli Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ericek Köyü Osmaneli Bilgileri - Ericek Köyü Hakkında - Alıç Köyü Tanıtımı -Ericek Köyü Resimleriİlçe: OSMANELİ - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: Yaşar ŞAHİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:


Cep Telefonu:

0 537 265 21 95


Bilgiler
Nüfus 292 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 11570
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Osmaneli
Web Sitesi

Ericek, Bilecik ilinin Osmaneli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Kuruluş tarihi hakkında tam bir bilgi bulunmamaktadır ancak 3 asıra yakındır yerleşim yeri hemen hemen aynı yerdedir.Fakat zamanında büyük bir köy olduğu bilinmektedir.Kurtuluş savaşı yıllarında köy dağılmış,kalan haneler de düşman işgali nedeniyle yaylaya taşınmıştır.Fakat daha sonra şu an olduğu yere taşınmıştır.

Kültür

Köy halkının sosyal ve kültürel yapısı çevre köylerle benzerlik göstermektedir. Köy halkının %90'ı okur yazardır. Köyde her yıl mayıs ayı sonunda Erenler Mevkiinde bahar şenliği yapılmakta ve bu şenliğine her yıl köy dışında yaşayan köylüler de gelerek katılmaktadır. Bahar şenliğinde mevlid okunmakta ve gelen misafirlere pilav,ayran ve tatlı ikram edilmektedir.

Köyün düğün adetleri;Düğüne gelen misafirlere düğün sahibi tarafından konak (davulla karşılama ve barınma) verilir.Köyde Düğün olduğu zaman eğer köy dışına kız verilecek ise,damattan toprak bastı parası alınmaktadır.Köy gençlik başkanı tarafından alınan bu para, köyün giderleri için harcanmaktadır.Alınan bu para başlık parası ile karıştırılmamalıdır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. Ericek'in iklimi Karadeniz ile Akdeniz ikliminin keşiştiği alanda olması nedeniyle her iki iklim tipininde karakteristik özelliklerini barındıran bir yapıda olan Marmara ılıman karasal iklim özelliklerindedir.


Nüfus

Ericek, 75 haneli bir köydür.

Ericek; Bilecik, Osmaneli ve İznik ilçelerinin etki alanı içerisindedir. Köyde yaşayan nüfusun çoğunluğunu orta yaşlı kişiler ve gençlerden oluşturmaktadır...

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007
2000 292
1997 268

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Köyde bir cami, bir bakkal, iki kahvehane bulunmaktadır. Ericek'te yetiştirilebilen sebze ve meyveler; domates,sırık domates, patlıcan,kabak,fasulye,barbunya,biber,şeftali,erik ,kiraz, kivi,ayva,üzüm,elma... Kısaca turuçgiller haricinde her tür sebze meyve üretimi mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Yaşar Şahin
2004 - Adem Yiğit
1999 - Muhammer Çetin
1994 - Atmet Tekin
1989 - Halit Öztürk
1984 - Feyzi Aydın


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığı için eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Köyde içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Sağlık evi ve Sağlık Ocağı yoktur. Ptt şubesi ve acentası yoktur.elektrik ve sabit telefon vardır.


Ulaşım

Bursa'dan ve Adapazarı'ndan karşılıklı olarak her saat başında haraket eden Narlıca Seyahat otobüsleri Ericek Köyü'nden de geçmektedir. Bursa, İznik ilçesi D150 Kara yolu üzeri 20.km de / Adapazarı Pamukova ilçesi Mekece D150 Kara Yolu üzeri 8.km de...


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz