Erikleryurdu Köyü Babaeski Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Babaeski Erikleryurdu Köyü Bilgileri -Erikleryurdu Köyü Hakkında - Erikleryurdu Köyü Tanıtımı - Erikleryurdu Köyü ResimleriErikleryurdu, Kırklareli Babaeski ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BABAESKİ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:20 km

İlçeye Uzaklığı:25 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:491
1997:0

Tarihi

dedelerimiz bulgaristandan türkiye'ye göç ettiklerinde babaeski'nin kenarına yerleştirilmişler.daha sonra orasını beğenmeyerek doğuya doğru tekrar göç etmişler.şu an köyümüzün mezarlığının bulunduğu yerde bir musallah taşı görmüşler ve buraya yerleşmişler. şu anda çiftlik içi diye bilinen bölgede yörüklerin yaşadığı rivayet edilir.bu yörükler,bizler oraya yerleştikten sonra orasını terk etmişler.ve bizim köyümüzün adıdiye anılır olmuş.daha sonra nedendir bilinmez:diye anılmış. not:ben bunu rahmetli babaannemden dinlemiştim. köyümüzün tarihi hakkında bir bilgi yoktur diye gördüğümde bunu yazma gereği duydum.

yazan:ceren AKÇIN

Kültürü:
Örf ve adetlerine çok bağlı bir köydür yöresel yemekleri bulamaç ayran paparası ve soğan aşıdır geçmişi olmıyan hiçbir köy yoktur.bu vatanda.kaldıki,örf ve adetlerine böylesine bağlı bir köyden bahis ederken nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur demek.doğrusu bana pek anlaşılır gelmedi.Doğru yönde geriye dönük bir araştırma yapılırsa,köyün geçmişi ve nereden,neden,niçin geldiği,kimler tarafından kurulduğu ortaya cıkacağından eminim.köyün mezarlığına giderseniz mezar taşında hoca mehmed efendi erikler yurdu baş öğretmeni yazılıdır bu yazı ne bir raslantı nede bir yakıştırmadır.babası hasan hocada köyümüzün ilk imamlarındandır.köyümüzün ilk kurucularının ekseriyeti yedi kız kardeş ve eşlerinde,çocuklarından olşmuştur.köylerini kuran bu müstesna insanlar yeni bir işgale mahruz kalmışlar bu nedenle içhanadolu bölgemizde bulunan şimdiki konya şehrimize göç etmek zorunda kalmışlardır.rahmetli dedem hoca mehmet efendi konya ve köylerinde iki sene boyunca vaizlik etmiştir.Koca bostancının yiğeni. ibrahim ağanın kızkardeşi halil efendinin ablası olan rağmetli babaanem sahibe hanımla evlenmiş konyada iki sene kalan bu aileler işgal sonunda köylerine dönerek yanmış yıkılmış olan köylerini yeniden inşa etmişlerdir.İşte o gün inşa ettikleri köy bu günkü köyümüz olan erikler yurdu köyüdür.Geçmişini merak edenler nüfus kayıtlarına dönerek geriye yürüyerek kim olduklarını nerden niçin geldiklerini öğrenebilirler ama bu köyün tarihi vardır.

Coğrafya

Kırklareli iline 20 km, Babaeski ilçesine 22.5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca cıvarda ki fabrıkalarda çalışanlarda mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardı ama öğrenci yoklugundan kapandı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz