Erikli Köyü Bozüyük Bilecik

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erikli Köyü Bozüyük Bilgileri - Erikli Köyü Hakkında - Erikli Köyü Tanıtımı - Erikli Köyü Resimleri

İlçe: BOZÜYÜK - İl: BİLECİK

Köy Muhtarı: İSLAM AVCIMuhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0(228)3212018

Cep Telefonu:

543 8220723


Bilecik
Bilgiler
Nüfus 162 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 11300
Alan Kodu 0228
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bilecik
İlçe Bozüyük
Web Sitesi
Erikli, Bilecik ilinin Bozüyük ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluşu, 1877 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan sonra Rumeli'den gelenler tarafından kurulmuştur. Erikli yaylası olarak adlandırıldığı için erikli köyü adını almıştır.

Köyümüzün kuruluş tarihi net olarak bilinmemektedir. Ancak dilden dile aktarılan; dönemi anlatan kaynaklardan elde edilen bilgilere göre çok kısa bir tarihçe aşağıdaki gibi çıkartılabilir: Osmanlı Devleti balkanlara geçince oraları sadece askerleriyle elinde tutamayacağını bilmekteydi. Oradaki insanlara Müslüman-Türk kültürünü yerleştirecek kalabalık, kalıcı insanların çalışması gerekiyordu. Bunu da en iyi şekilde kendi halkı yapabilirdi. İşte şu an Balkanlarda yaşayan ve zamanla geri gelmiş dedelerimizin mazisi böyle başlar. Karaman, Konya bölgeleri başta olmak üzere Anadolu'nun birçok yerinden kalkıp devlet-millet hizmeti için asırlar boyu balkanlarda kalan dedelerimiz vakti gelince de geri gelmiş. Dönüş göçünün kesin bir tarihi yoktur. Ancak 93 Harbi diye bilinen 1877 Osmanlı-Rus savaşının başlaması, bugünkü Bulgaristan sınırlarında kalan bölgeden hareket edildiği tarih olarak düşünülmektedir. Yola kafileler halinde çıkılmıştır. Gelenler yanlarına ancak hayati önem taşıyan yükte hafif pahada ağır eşyasını almış. Genç-yaşlı, kadın-erkek, çileli yolculuğa birlikte başlamış ancak hepsi bu yolculuğu tamamlayamamıştır. 1879 yılında Trakya'ya gelmiş, 7,5 ay bu bölgede kalmış bölgede ortaya çıkan salgın hastalık sebebiyle oradan kalkıp Bursa'nın Yenişehir bölgesinde de 1,5 sene kalmışlardır. Köyümüzden bazı ailelerin oralardaki uzak akrabalarının sebebi budur. Uzun süren savaşlar, memleketin ekonomik zayıflığı, sosyal sıkıntılar 2,5 seneyi yollarda geçiren Hacı Mehmet'in 6 oğlu bir kızını ve onlardan hemen sonra gelen diğerlerini çok yıpratmıştır. Yenişehir Ovasında karınlarını belki doyurabilirlerdi ama ya hayvanlarını (kağnıları çeken öküz ya da inekleri) nasıl doyururlardı? Evi barkı nasıl yaparlardı? Bunları da göz önüne alıp Söğüt vilayetine gidip tekrar yer tahsisi için görüşürler. Devlet-i Aliye de onları Bozüyük'e getirir. Bugün Bursa yolu üzerindeki Atkaydı diye bilinen yerle Karasu Deresi civarına yerleşirler. 3-4 ay kadar burada kalan dedelerimiz en son kendilerine yiyecek, hayvanlarına otlak bulabilecekleri yer ararlar. Söğüt vilayetinin de uygun görmesiyle bugünkü köyümüze yerleşirler. O zor şartlar dedelerimize hiç metal kullanmadan ev, dam, samanlık, kuruluk yaptırmıştır. Hangimiz yürüyerek 3-4 saat yol gidebiliriz? Onların yolculukları 4 yıl sürdü. Ve bütün bu hadiseler hep devletin bilgisi ve isteği doğrultusunda gelişmiştir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Bilecik iline 55 Km., Bozüyük ilçesine 20 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 162
1997 130

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İslam Avcı
2004 - Hüseyin Çay
1999 - Hüseyin Çay
1994 - Mehmet Avcı
1991 - Mustafa Özbek
1989 - Hasan BUZ
1984 - Mustafa Pehlivan
1981 - Hasan BUZ
1979 - Mustafa Pehlivan
1977 - Hüseyin Turhan
1973 - Hasan BUZ
1972 - Hasan Basri CAN
1970 - Feyzullah Şentürk
1960 - Hasan BUZ
1958 - Osman Metin
1957 - Mehmet Dündar
1953 - Aziz selami
1945 - Osman Demirbaş
1 dönem - Tahir Turhan
1 dönem - Mustafa Yılmaz

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz