Eriklice Köyü Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Eriklice Köyü Bilgileri -Eriklice Köyü Hakkında -Eriklice Köyü Tanıtımı - Eriklice Köyü ResimleriEriklice, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:2 km

İlçeye Uzaklığı:2 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:289
1997:255

Tarihi

Eriklice köyünün adının aslen raklıca olduğu daha sonra değiştiği söylenmektedir. Köy osmanlı ordusunun balkanlara yaptığı sefer yolu üzerinde bulunur. Zamanında osmanlı ordusuna lojistik destek sağlayan köylerden biridir. makedonyanın doyran köyünden göçenler çoğunlukdadır. Doyran köyü de aslen doyurandan gelmekte, bu köy de tıpkı eriklice gibi osmanlı ordusuna lojistik destek sağlayan köylerdendir. Köyün mubadele ile ilgisini bilmemekle beraber geçmişi daha eskiye dayanır.Aslen 1.balkan savaşından sonra gelen genel göç köyde etkilidir. eriklice köyüne göç edenlerin bir kısım akrabaları istanbul bayrampaşa ikame daeder. Köyde yaşayanlar türktür. Türkçeden başka dil kullanılmaz.Köy halkı hanefidir. lakin evliliklerden dolayı farklılıklar olabilir. 1993 de bulgaristandan gelenler için kamp kurulmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kırklareli merkezine 2 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :Vedat ERSEÇKİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 2122325-2142468
Cep Telefonu: 05332579442

Altyapı bilgileri

Köyde,eski ve şuan nüfusun azlığından ve merkeze yakın oluşundan dolayı kullanılmayan birilköğretim okulu vardır.bu yüzden taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kendi kaynakiçme suyu şebekesivardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz