Erkan Şölen Kimdir ?,Erkan Şölen Biyografisi,Erkan Şölen Hakkında

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erkan ŞÖLEN

1967 yılında istanbul'da doğdu. ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara'da tamamladı.
ilkokulda müzik öğretmeninin teşvikiyle mandolin çalarak müziğe başladı. Ortaokul yıllarında Ankara'da Ömer YANAR' dan bir yıl süreyle bağlama dersi aldı. Ortaokul ve liseden mezun oluncaya kadar okul korolarında bağlama çalarak görev aldı. Yine aynı dönemde Ankara HAMOY Derneği bünyesindeki Halk müziği korosuna katılıp, derneğin yurt içi ve yurt dışı konser ve yarışmalarında bağlamasıyla yer alıp bağlamayla sanatını icra etti.. Sonraki yıllarda aynı demekte bağlama hocalığı yaptı.
1985 yılında Ankara Radyosu Gençlik Korosu sınavını kazandı, ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığını Kazanarak Üniversiteye başladı.
1986 Yılında Şef Mehmet ÖZBEK yönetiminde "Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosunun" açmış olduğu sınavı kazanarak saz sanatçısı olarak göreve başladı. Bu tarihten sonra müzik çalışmalarını yoğunlaştırarak yurt içi ve dışı birçok konserlerde bağlamasıyla icrada bulundu.
G. Antep üniversitesinde öğretim görevlisi olan Savaş EKİCİ ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde öğretim görevlisi olan O. Murat ÖZTÜRK' le birlikte Bengi Bağlama Topluluğunun kurucu üyelerinden olan Şölen,bu gurupla birlikte Üniversitelerde bağlamasıyla eşlik ederek bir çok dinleti verdi.
Bir süre sonra gruptan ayrılan Şölen, Halk Müziğinde önemli hizmetleri ve çalışmalarıyla dikkat çeken Coşkun GÜLA'nın önderliğinde ODTÜ ve Gazi Üniversitelerinde hazırladıkları "bağlamda tavırlarını anlatan" konserler verdiler. Birçok Televizyon kanalının Türk Halk Müziği programlarına konuk olarak katılıp bağlamasıyla eşlik etti.
Kültür Bakanlığının, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Repertuar Kurulunda görev alan Şölen,Halk Müziği Yarışmalarında da Jüri Üyeliğinde bulundu. Ankara Ümitköy'de Çayyolu Platformunda çok sayıda öğrenci yetiştirdi. Kendisine ait birçok beste çalışması mevcuttur
Yenimahalle Belediyesi Konservatuarında bağlama dersi hocalığının yanı sıra, TRT'nin yurtdışı yayınlarından “İnci Mercan” müzik programında, “Aydın Bakışı” adlı televizyon programında bağlamasıyla sanatını icra eden Şölen, halen K.B Devlet Türk Halk Müziği Korosunda bağlama sanatçısı olarak görev yapmaktadır.Evli ve iki çocuk babasıdır.