Erkeklerde Lazer Epilasyon

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lazer epilasyon günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri arasında en etkin ve güvenli olan yöntemdir. Konu ile ilgili merak edilen tüm soruları Cosmed Estetik Plastik Cerrahi & Lazer Epilasyon Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ yanıtladı.
LightSheer'ın üzerindeki gelişmiş bilgisayar sistemi kişinin cilt rengine kılın rengine kalınlığına ve yoğunluğuna göre ayarlaYasak kelimear yapılmasını mümkün kılmaktadır. Enerji değerleri (ışının jull cinsinden büyüklüğü ve milisaniye cinsinden kıl köküne gönderilme süresi ve sıklığı) kişiye ve bölgeye özel olarak ayarlanmaktadır. Böylece yanık lekelenme riski olmadan kıl kökünde maksimum tahribat yapacak olan en efektif dozlarla çalışıldığından epilasyon işlemi güvenli şekilde uygulanmakta ve mümkün olan en kısa sürede kalıcı epilasyon sağlanmaktadır.
Lazer nedir?
LASER ışını (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) tek dalga boyunda hareket eden ışık demetidir. Yaklaşık 50 yıldır tıpta çeşitli alanlarda tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Son 20 yıllık süreçte vücuttaki istenmeyen tüylerin epilasyonu konusunda da kullanılmaktadır.
Lazer ışını nedir; ciltte nasıl bir etki yaratır?
"Light Amlification by Stimulated Emmition of Radiation" kısaca lazer (laser) ışını bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Lazer ışını doku üzerine düştüğünde dokunun özelliklerine bağlı olarak üç farklı olay gerçekleşmektedir.
1. Yansıma: Yansıyan ışık çarptığı yere enerji bırakmaz.
2. Geçirgenlik: Işık dokudan geçtiğinden dokuya enerji bırakmaz.
3. Absorbsiyon: Absorbe olan ışık tüm enerjisini çarptığı yere bırakarak ısınmaya neden olur.

İnsan cildi gibi yarı geçirgen dokularda her üç olay birden değişik kombinasyonlar içerisinde görülür.
Lazer ışınının epilasyon etkisi nasıl oluşur?
İstenmeyen tüylerin lazer ile yok edilmesi yönteminde temel prensip: Kıl ve kıl kökünde bulunan kıla rengini veren melanin pigmenti ile ışığın etkileşimidir. Melanin üzerine düşen lazer ışınını absorbe eder. Absorbe olan ışın ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Kalıcı epilasyon yöntemi için lazer ışınının cildin derinliklerine nüfuz ederek kıl köküne ulaşması ve ısı enerjisine dönüşerek köke hasar vermesi gerekir. Kıl kökleri vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte yüzeyin 2-5 mm altındadır. Epilasyon amaçlı geliştirilen cihazlarda ışının -dalga boyu- cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir. Lazer epilasyonda seçici fototermoliz denen yöntem kullanılarak melanin taşıyan kılı yok etmeye yetecek ancak çevredeki dokuya zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilmektedir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için cilt rengi; kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. LightSheer gibi gelişmiş lazer epilasyon teknolojilerinde kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre özel ayarlaYasak kelimear yapılmasını mümkün kılan gelişmiş bilgisayar sistemleri bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. Zira işlemin olması gerekenden düşük dozlarla uygulanması seansların uzamasına tam tersine yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açmaktadır.
Lazer epilasyonda ten rengi önemli midir?
Linkleri Üyelerimiz Görebilir. UslanmaM Üyeliği İçin Tıklayın yöntemi beyaz tenli ve koyu renk tüylü kişilerde etkinliği daha yüksek olan bir yöntemdir. Bu özellikteki kişilerde dokuya hasar vermeden yüksek dozlar kullanmak mümkün olacağından ve kıl kökleri de koyu renkli olduklarında ışını daha fazla absorbe edeceğinden tedavi seans sayısı bakımında daha kısa sürede tamamlanmaktadır. LightSheer diod lazer gibi yeni jenerasyon lazer cihazlarında kişiye ve uygulama yapılacak bölgeye özel ayarlaYasak kelimear yapabilme imkanı olduğundan cilt rengi esmer olan kişilerde bronz tenlilerde hatta zencilerde bile dozlar cilde zarar vermeyecek seviyelere indirilerek işlem güven ve başarı ile uygulanmaktadır. Bu konuda FDA tarafından 6 yıl önce onaylanan en gelişmiş cihaz LightSheer diode lazerdir. Özellikle esmer / bronz tenlilerin güvenli bir epilasyon tedavisi için LightSheer'ı tercih etmeleri önerilir.
Lazer epilasyonda neden birden fazla seans gerekmektedir?
Vücut kılları anajen katajen ve telojen olarak adlandırılan üç gelişim evresinde bulunur. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçmektedir. Lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün olmamaktadır. Tedavi süreci için (1-15 yıla yayılmış olarak) vücut bölgelerinde ortalama 5-6 seans; yüzde 7-8 seans denebilir.
Lazer epilasyon seans aralıkları nasıl olYasak kelimeıdır?
Seans sıklığı yüz bölgesinde 1-15 ay vücut bölgelerinde 2-25 ay'dır. Tedavi ilerledikçe seans aralıkları uzamaktadır. Örneğin üçüncü - dördüncü seanstan sonraki uygulaYasak kelimeara daha seyrek aralıklarla gereksinim duyulmaktadır. Uygulamadan sonra bir sonraki seansa kadar tüyler çıkmayacağından seans aralarında herhangi bir işlem gerekmemektedir.
Lazer epilasyonda seanslar ne kadar sürer?
Lazer epilasyon yönteminde çok kısa sürelerde büyük alanlarda çalışma yapılabilir. Her seans uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Örneğin komple bacaklar sırt gibi büyük alanlar ortalama 2-25 saat koltuk altı bikini bölgesi yüz gibi daha küçük bölgeler 10-15 dakika bıyık çene gibi küçük bölgeler 2-3 dakika gibi sürelerde taranmaktadır.
Lazer epilasyon ağrılı bir yöntem midir?
LightSheer diod lazer gibi yeni jenerasyon lazer cihazlarında aktif soğutuculu ucu sayesinde uygulama sırasındaki acı ve rahatsızlığı minimuma indirgenmiştir. Işın verildiğinde bazı hastalar hafif bir batma ya da yanma hissi duyduklarını söylerler. Lokal anesaaaiye ihtiyaç yoktur.
Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?
İşlem hastanın cilt ve kıl tipine uygun enerji değerleri ile yapıldığında lazer epilasyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında kısa süreli olarak hafif bir kızarıklık kabarıklık ve yanma görülebilir ki bu da tedaviden sonraki birkaç saat içinde kendiliğinden geçmektedir. Çok hassas ciltlerde kızarıklıklar 2-3 gün devam edebilir.
Lazer epilasyonu kimler uygular?
Lazerepilasyon uygulamasının güvenli ve etkin bir şekilde yapılması için kişinin kıl ve cilt tipine göre değişen değerlerle yapılması büyük önem taşımaktadır. Güvenli kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi için cilde gönderilecek ışınının dokuya zarar vermeden kıl kökünde maksimum tahribat yapması gerekmektedir. Buna göre ışının jul cinsinden enerji değerleri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi ve sıklığı kişinin cilt rengi kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle lazer uygulaYasak kelimearı uzman hekimler tarafından yapılYasak kelimeıdır.
Lightsheer diod lazer epilasyon cihazının diğer lazer cihazlarına göre farkları nelerdir?
" FDA onaylı: LightSheer FDA (Food and Drug Administration) onaylı üçüncü jenerasyon diod lazer olup lazer teknolojisinde günümüzde ulaşılmış en son noktadır. FDA'in "Yalnızca epilasyon amacıyla geliştirilmiş etkinliği en fazla yan etkisi en az olan kalıcı epilasyon cihazıdır." şeklinde etkinliğine onay verdiği tek cihazdır.
" Esmerlerde Güvenli Epilasyon: LightSheer üstün bilgisayar teknolojisi sayesinde diğer lazerlerden farklı olarak zenciler dahil bronz tenliler ve esmer tenlilerde güvenle kullanılmaktadır.
" Kalıcı Etkili: LightSheer spesifik lazer epilasyon amaçlı geliştirilmiş bir cihaz olduğundan dalga boyu epilasyon uygulaYasak kelimearına göre ayarlıdır. Birçok lazer cihazına kıyasla daha uzun dalga boyuna sahip olduğundan ışığı daha derine ulaşabilmekte böylece cilt altındaki tüm kıl köklerine ulaşmakta ve dokuya hasar vermek yerine kıl kökünü tahrip ederek kalıcı sonuçlar sağlamaktadır.
" Gelişmiş Teknoloji: Epilasyon işlemi cihazın bilgisayar sistemi rehberliğinde yapılmakta hastanın cilt ve kıl tipine göre ışığın enerjisi ve gönderilme süresi - sıklığı arasındaki ilişki otomatik ayarlanmaktadır.
" Kısa Sürede Sonuç: LightSheer bir saniyeden kısa bir sürede yüzlerce kıl folikülünü yok edebilecek teknik kapasiteye sahip bir cihaz olduğundan epilasyon işlemi kısa sürede tamamlanabilmektedir.
" LightSheer vücudun tüm bölgelerindeki kıllar üzerinde etkilidir. " Cihazın ucundaki aktif soğutucu safir ucu sayesinde işlem öncesi sırası ve sonrasındaki rahatsızlıklar en aza indirilmekte ve dokuya zarar verilmesi engellenmektedir.