Ertuğrul Köyü Hakkında Bilgi Sarayönü Konya

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ertuğrul köyü tanıtım - ertuğrul köyü bilgileri - ertuğrul köyü konya - ertuğrul köyü resimleriİlçe: SARAYÖNÜ

İl: KONYA

-Köy Muhtarı:

Ahmet İNAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

0332 6215997

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:

2000

216

1997

217

İle Uzaklığı:

38 km

İlçeye Uzaklığı:

13 km

Ertuğrul, Konya ilinin Sarayönü ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün Tarihçesi

Ladik Kasabası yakınlarında şimdiki Afyon yolu üzerinde bulunan bu mevki 19.yy sonlarına kadar bir yerleşim biri değildi. Halen kısmi olarak varlığını devam ettiren bir su kayağı bu alanda bataklığa benzer bir alan oluşturmuştu. Çevre halkı tarafından bu mevkiye halende Çürüksu denmektedir. 1838 planlanan ve Kırım Harbi sonrası hızlanan Rusların Kafkaslara yerleşme planı gereği buradaki halk (bazı kaynaklara 500 bine yakın insan) göçe zorlanmıştır. Yörede yaşayan insanlar yaklaşık yarım yüzyıllık bu göç dalgasının 1864 yılında Anadolu'ya gelmişler, ilk etapta Ladik Kasabasında 2 yıl kadar kaldıktan sonra devlet tarafından Çürüksu mevkine yaptırılan evlere yerleştirilmiştir. Bu köyün adı daha sonraları Ertuğrul olarak değiştirilmiştir. Köye 1974 elektrik , 1977 telefon gelmiş. Köyün okulu 1960 açılmıştır.


Köyün Coğrafi Konumu

Köy Konya - Afyon Karayolu 44.km de bulunmaktadır. Köy kara yolundan, Kurşunlu kasabasına 4 km, Ladik Kasabasına 4 km uzaklıktadır. Sarayönü İlçesine uzaklığı ise 11 km.dir. Bu mesafeye kuş uçuşu çok daha azdır.


Ertuğrul'da Yaşam


Çerkez olarak adlandırlan köy insanı oldukca sıcak kanlı ve misafir perverdir. Çerkezlere özgü adet ve gelenekleri halen sürdürmeye çalışmaktadır. Köy insanı temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köy içinde bulunan 2 adet benzinlik ve Angora tavşan çifliği bulunmaktadır. Ladik Kasabasın yakın olması nedeni ile günlük temel ihtiyaçlar Ekmek , Sebze bu kasabadan sağlanmaktadır. Konya iline giden Ladik , Sarayönü , Kadınhanı v.s minibüsleri köy içinden geçtiğinden ulaşım acısından problem olmamaktadır. Ülke ekonomik şartları özellikle genç nüfusu yeni iş alanları aramaya yönlendirmiş 1980 yıllarında başlayan göç dalgası köyün nüfusun hızla azalmasına neden olmuştur. Şuan Ertuğrul köyü insanı büyük çoğu Konya il merkezinde ve ülkemizin çeşitli yerlerinde dağılmış durumdadır. Köy insanı Öğretmen ve Eğitime çok değer vermekte Ülkemizin çeşitli yerlerinde Kamu Sektörünün çeşitli kadrolarında memur olarak çalışan yüzlerce köy insanına rastlamak mümkündür. 1980 hızlanarak artan göçler nedeni ile köyde bulunan İlkokul 1990 yılında kapanmıştır. Halen köyde bulunan 15 kadar öğrenci Sarayönü ilçesine taşınarak eğitim almaktadır. 2007 Nüfus sayımı sonucuna göre Ertuğrul Köyünde 152 kişi yaşamaktadır.
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz