Ertuğrul Köyü Lüleburgaz Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lüleburgaz Ertuğrul Köyü Bilgileri -Ertuğrul Köyü Hakkında -Ertuğrul Köyü Tanıtımı - Ertuğrul Köyü ResimleriErtuğrul, Kırklareli Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: LÜLEBURGAZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:30 km

İlçeye Uzaklığı:20 km

Rakım:150 m

Nüfus:

2000:734
1997:683

Tarihi

Ertuğrulköy ismi bu toprakların hemen hemen hepsinin sahibi Ertuğrul Bey tarafından verilmiştir.Önceleri, ki bu çok eski zamana dayanır, köyün adı Kazanköy olarak anılmaktaydı.Ertuğrulköy de yapılan ilk yerleşim 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Bulgaristan'dan göçen türkler tarafından yapılmıştır.. Köyde Arnavut göçmenleri de bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemi sonrasında köyün eğitim alanında ilerlemesine en büyük katkıyı öğretmen Şükrü AKDENİZ yapmıştır. Köyde neredeyse her ailede 1-2 öğretmen bulunmaktadır. Bu öğretmenlerin çoğu da "Kepirtepe Öğretmen Okulu" mezunudur.

Genel Tarihi şöyledir:

Köyün tarihi çok eski zamanlara dayanır. M.Ö./1200'lü yıllarda ormanlarında Traklar yaşar, I.Romalılar zamanında doğa şenlikleri burada yapılırdı. Romalılar kutsal saydıkları dereye kazan derlerdi. "Kazan" daha sonra köyün adı olmuştur. Rumlar ise"Kazanes" derlerdi. Eski Yunancada Kazanköy: "Kutlu yer, kutsal yer ve ana tanrıçaya atanmış yer" anlamına gelmektedir. Eskiden insanlardoğa şenlikleri sırasında kutsal kabul edilen Kazanköy deresine yılda birkez girer, yıkanır günahlarından arındıklarına inanırlardı. Köyün üç bin yıllık geçmişinde Traklar, Romalılar, Bizanslılar oturmuşlardır. Ancak onlardan geriye bir iz kalmamıştır. Osmanlılar zamanında padişah 1.Murat tarafından Anadolu'dan Yörükan Taifesi bölgeye yerleştirilmiştir. Daha sonra köy 1877/1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında, Rus zulmünden kaçan Bulgaristan'ı Tırnovacık kasabasının Yağlar köyünden gelen göçmenlerdir. O zaman köy toprakları Ertuğrul Bey'e aitti. Daha sonra köyümüzün adı Ertuğrul Köy olarak resmi kayıtlara geçmiştir.

Katkılarından dolayı: Araştırmacı yazar Sayın Nazif KARAÇAM'a teşekkürler. yazan: Tolga Dizman

Kültür

Yemekleri: Keşkek, Kapama,Düğün çorbası, Naneli kuru fasülye,Tavuklu Pirinç çorbası, et yemeği, süt bulamacı ve ev yapımı cevizli baklavadır. Gelenekler
üğünlerde tüm köy halkına yemek verilir. Bayramlarda sabah namazı sonrası tüm köy halkı mezarlıkta bayramlaşır.Evlenen kişler kendileri gelin-damat sahibi olana kadar bayramın 1. günü sabahı kaynana evine bayram yemeği yemeye gider. Köy meydanı gayet geniş bir alana sahip olmakla birlikte meydanda yer alan tretuvarlar, o yıl süper lig sezon şampiyonunun renklerine boyanır. Köyde son derece çağdaş bir sosyal yaşam bulunmaktadır.

Coğrafya

Kırklareli iline 36 km, Lüleburgaz ilçesine 19 km uzaklıktadır.Ayrıca Pınarhisar ilçesine 11 Km uzaklıktadır. Koordinatlar: Enlem: 41.5333333 Boylam: 27.5

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım Ayçiçeği ve Buğday ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Hayvancılık ise büyük baş hayvancılık olarak merada değil modern ahırlarda yapılmaktadır. 2007 yılı itibarıyle köyde az da olsa seracılık ve organik tarım da yapılmaktadır.Diğer taraftan 1980 sonrası yapılan Hamitabat Termik Santrali köydeki bahçeciliği olumsuz yönde etkilemiş. Köye ekolojik yönden zarar vermiştir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : Candan TURAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 483 74 66

Spor Bilgileri

Ertuğrulköy spor amatör 2.grupta mücadele etmektedir. Burada asıl amaç köyde yaşayan gençlerin spor yapmasını sağlamaktır. Köyün kendine ait bir futbol sahası, soyunma odası vardır. Maddi gelir azlığı yüzünden düğünlere kiralanan sandelyelerin geliri spor kulübüne bağışlanmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak yeteri kadar öğrenci olmadığından kapalıdır. Tahsil düzeyi yüksek olduğundan dışarıya göç vermektedir. Az sayıdaki öğrenciler için taşımalı eğitimden yararlanılmakta, öğrenciler yakın köylerdeki okullarda eğitim ve öğrenimlerine devam etmektedir. Köyün ortasında tarihi eser niteliğinde çok eski bir okul ve mahallelerinde eski çeşmeler vardır. Restorasyon çalışmaları için kaynak ve ilgi beklemektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak doktor ya da ebe yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik , sabit telefon ve internet vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz