Eşcinsellerin AIDS'e yakalanma riski daha yüksek

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ANKARA (İHA) - Dünya Sağlık Örgütü, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili hizmetlerin eşcinsel erkekleri de kapsamaması durumunda, Asya'da HIV/AIDS hastalığının yaygınlaşabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında Asya'da HIV/AIDS bulaşmasını önlemeye yönelik çalışmaların eşcinsel erkeklerin sadece yüzde 1'ini kapsayabildiği ve Asya-Pasifik ülkelerinde HIV/AIDS'i önlemeye yönelik stratejik planların eşcinselleri kapsamadığını belirtti. HIV/AIDS ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar DSÖ bölge danışmanı Dr. Massimo Ghidinelli, yapılan çalışmalar sonrasında erkekler arası eşcinsel ilişki ile HIV bulaşmasının önceden düşünüldüğünden daha önemli olduğunun görüldüğünü söyledi.

Çin'de yürütülen bir araştırmada eşcinsel ilişki yaşayan erkeklerin HIV infeksiyonu riskinin diğer erkeklere göre 45 kat daha fazla olduğu görülmüştü.
HIV/AIDS hizmetlerine ulaşımla ilgili sorunların, eşcinsel ilişkinin bazı toplumlarda hoş karşılanmasına bağlı olarak damgalanma kaygısından kaynaklanabileceği belirtiliyor.
IHA