Esençam Köyü Merkez Düzce

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
esençam köyü bilgileri - esençam köyü resimleri - esençam köyü tanıtımEsençam, Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski adı Abdaldır. Ancak daha sonra köy adını Esençam olarak değiştirilmiştir. Köyün adı Düzce merkezi ayaklarınızın altına seren manzarasından ve de yazın bile eksik olmayan bol rüzgarlarından ileri gelmektedir.Eski adı burada bir grup asker yaşamış bunların komutanlarının adı Ebdalmış burada bu 30 asker şehit olmuş. Köyün eski adı buradan geliyor
Kültür

Köyümüz dini bayramları ramazan ve kurban bayramını her yıl bayramın üçüncü günü kutlar.
Coğrafya

Düzce merkezine 13 km uzaklıktadır. Hasanlar Barajı ile Kalıcı Konutların arasında kalır.Kalıca konutlardan Hasanlar barajına gitmek için Esençam bir köprü görevindedir. Esentepe köyünün kuzeydoğusunda, Nasırlı köyünün karşısında (doğu), Hasanlar barajının güneydoğusunda yer almaktadır
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 450
2000 439
1997 481
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Başlıca fındığa dayalıdır.Fındık dışında mısır,fasulye,bakla,pancar,vb tarım ürünleride yetiştirilir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekeside vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz