Esençay Köyü Bafra Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Samsun İli Köyleri - Esençay Köyü Hakkında -Esençay Köyü Tanıtımı - Esençay Köyü Resimleri
Samsun

Bilgiler
Nüfus 1070 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 55400
Alan Kodu 0362
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Bafra

Esençay, Samsun ilinin Bafra ilçesine bağlı bir köydür.
Kültür


ANADOLU VE KARADENİZ KÜLTÜRÜNÜN İÇ İÇE YAŞADIĞI ENDER RASLAYABİLİCEĞİMİZ BİR KÜLTÜRE SAHİPTİR TÖRE OLAYLARININ KESİNLİKLE KALMADIGI GENİŞ GÖRÜŞ VE KÜLTÜRE AÇIK OLUP CANA YAKIN SAMİMİ MİSAFİR PERVER HALKIYLA TAM ANLAMIYLA TÜRK TOPLUMUNU TEMSİL EDEN BİR YÖREMİZDİR.

Coğrafya
Samsun iline 88 km, Bafra ilçesine 38 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 600
2000 1070
1997 -
Ekonomi

Köyün ekonomisi tütüncülüktür bunun yanında hayvancılık ve ormancılıkta yapılmaktadır. yalnız tarlalara giden yollar sapa olduğundan dolayı traktör kullanılmamaktadır bunun yerine atlarla ve katırlarla ekim ve dikim yapılmaktadır. buyüzden buralarda geçinemeyen halkın büyük çoğunluğu istanbula göç etmiştir şuanda köyde normal nufusun 1/4 ü bulunmaktadır. bu köy görüş olarak her ne kadar çağdaş olsada yapılan iş açısındn böyle bir şey söz konusu değildir...

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: ,,,, / 2003 MUHAMMET SAZAK 2004 / 2009 AHMET ÇUBUKÇU 2009 / 2014 AHMET ÇUBUKÇU

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz