Esence Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Esence Köyü Şenkaya resimleri - Esence Köyü Şenkaya hakkinda bilgilerEsence, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Erzurumun enyüksek köylerınden biridir.Allahuekber daglarının eteklerınde nazlı bır ceylan gibidir.Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski adı Issızdere'dir. Köy ahalisinin tamamı KARABULUT soyadını taşımaktadır. Geçmişte hayli kalabalık olan köyün, geçmiş sakinleri göç etmişlerdir. Şu an İzmir (Torbalı 2 aile, Konak, Bornova), İstanbul (Avcılar, Bayrampaşa, Fatih,Bahçelievler), Bursa, Ankara, Diyarbakır illeri ve KOCAELİ`NİN KÖRFEZ ve GEBZE ilçelerinde ikamet etmektedirler. Köy ahalisi etnik köken olarak esasen Ahıska Türk'üdür.

Kültür

Erzurum'a has Cağ Kebabı (Cağ=şiş) köy ahalisi tarafından düğün ve derneklerde yapılan ana yemektir. Bunun dışında köy ahalisi Sünnidir. Köyde yetişen herkes okuma yazma bilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz aylarında dahi sıcaklık son derece düşük seyreder.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 43
1997 57

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Selahattin Karabulut
2008 - Osman Karabulut
1994 - Osman Karabulut
1994 - Hakkı Karabulut
1989 - Hakkı Karabulut
1984 - Hakkı Karabulut

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.