Esendağ Köyü Çayeli Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Esendağ Köyü Çayeli resimleri - Esendağ Köyü Çayeli hakkinda bilgilerEsendağ, Rize ilinin Çayeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

ESENDAĞ KÖYÜMÜZ ilçemize 5 Km uzaklıkta, komşuları olan Aşıklar Deresi ve Şairler Deresinin ortasında, Doğusunda Sirt Köyü, Batısında Yanıklar Köyü, Kuzeyinde çoğumuzun ilköğrenimini tamamladığı köy olan Çataklıhoca Mahallesi, Güneyinde Yamaç Köyü bulunan bir yerleşim yeridir. Tepe üstü bir mevkide bulunduğundan ve rüzgarı bol estiğinden köyümüz aynı zamanda ESENTEPE olarak bilinir ve anılır.eski adı ise (çikarun)dur.

Kültür

Köy halkı uzun yıllardır çay toplayarak geçimini sağlar.Köyde 2 çay alımyeri vardır.Bunlardan biri saha olarakda kullanılıyor.
Köyün bir Kulubü var.Kulubün adı Esandağ Spor'dur.5 köyler arası amatör ligde şampiyonlugu var.En son şampiyonluk 2009'da alındı.

Coğrafya

Rize iline 23 km, Çayeli ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 439
1997 436

Ekonomi

gelir düzeyi çok iyi bir köydür.köyde tarım sadece çay üreticiligi olmakla beraber,halkın kendı istegi doğrultusunda extradan yaptıgı ürünler kapsamındadır.köyün gecim kaynagı asla tarıma ve hayvancılıga dayandırılamaz çünkü esendağ köyü yer şekilleri bakımından hayvancılıga elverişli değildir.her evde en az bir emekli vardır.ve ayrıca köy halkının %40 nın merkezde bir dükkânı vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Şaban Atış
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz