Esengazili Köyü Boyabat Sinop

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Boyabat Esengazili Köyü - Esengazili Köyü Hakkında - Esengazili Köyü Tanıtımı - Esengazili Köyü Resimleri
İlçe: BOYABAT

İl: SİNOP


Köy Muhtarı: ZEKİ TÜRKEŞ

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 76

İle Uzaklığı: 109 km

İlçeye Uzaklığı: 19 km

Rakım: 550 m


Tarihi

Günümüz Esengazili Köyü yaklaşık 50 yıl önce şu anki bulunduğu yerin 1 km ilerisinde "Eski Köy" olarak bilinen yerde bulunmaktaydı. Ancak köyde su sıkıntısı yaşanmasından dolayı köyün ileri gelenleri toplanmış ve köyü daha düz ve su sıkıntısı olayan bir alan olan şu anki yerine taşımışlardır.

Kültür

Köyde her yıl yakın köylerin ve başka şehirlere dağılmış olan köylülerin toplandığı, yağmur duasının edildiği ve köylülerin kaynaştığı "Keşkek Şenliği" düzenlenmektedir. Şenlikte yörenin meşhur yemeği olan "keşkek" büyük kazanlarla pişirilir ve köylülere ikram edilir. Öğle namazından sonra başlayan şenlik akşam namazına doğru köylülerin eve dağılmalarıyla son bulur.

Yörenin meşhur yemeklerinden biri keşkek iken bir diğeri ise Sırık Kebabı'dır. Sırık Kebabı, bir diğer adıyla kuzu çevirme günümüzde de Sinop, Kastamonu ve Çorum bölgelerinin vazgeçilmez tatları arasındadır. Küçük baş hayvan 130 cm genişliğinde ve 80 cm derinliğinde 1509 cm yükseklikteki ocaklarda pişirilir. Kuzunun takıldığı sırık yaklaşık olarak 2,5 metredir. çevrilirken sırık kullanıldığı için de Sırık Kebabı olarak bilinir. Kebabın en büyük özelliği ise soğuk yenmesidir.


Köyün hemen girişinde yer alan Kestüren Deresi (ismi Osmanlı zamanından gelmektedir) çok fazla akmamakla birlikte köyün doğal güzelliğinin temel taşlarından biridir.

Köyün meydanı "Tülekin (halk dilinde Tüleğen) Tarlası" olarak anılmaktadır. Tüm şenlik ve organizsayonlarda bu meydan kullanılmaktadır. Köyün okulu ve parkı da burada yer almaktadır. Köyde 3 adet oluk bulunmak olup biri bu meydandadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu ve kanalizasyon vardırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz