Esenler Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
esenler köyü bilgileri - esenler köyü tanıtım - esenler köyü resimleriEsenler, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Miladi 1877-1878, Rumi 1292-1293 (93 Harbi) olarak bilinen Osmanlı / Rus Savaşı sırasında İlyaslar(Duraklar),Mevlütler(Özenler),Cin Mehmetler,İbrahimler(Bahriler),Kocabeyler ve Gültekinler olmak üzere altı aile Kars iline 7 km. mesafede bulunan bölgeden ayrılarak 'Kurucaabat Köyü'ne yerleşmişler. Yayla zamanı o köylülerle birlikte yaylaya çıkmışlar.Aradan birkaç yıl geçtikten sonra yine baharda yaylaya çıkarlar.Yayla zamanı sona erdiğinde Kurucaabatlılar köye dönüş yaparlar.Karslılar ise yaylada kalırlar.Böylelikle Kurucaabat Yaylası Köyü ismini alarak oraya yerleşmişlerdir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas iline 95 km, Zara ilçesine 25 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 50
1997 43
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Nadir Durak
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

zara

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz