Esenler Köyü Merkez Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Gümüşhane İli Köyleri - Merkez Esenler Köyü - Esenler Köyü Hakkında Bilgiler - Esenler Köyü ResimleriEsenler, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Önceki adı Yapaz'dır.

Tarihi

Köyün coğrafi yerleşim yeri olarak (m.ö 1.750-1.200)yıllarına kadar uzandığı bölgenin tarihsel ve kültürel mirasına dayanılarak söylemek mümkündür.Bu verilere dayanarak bölgenin bahsedilen yıllarda Hititler egemenliğinde olduğu, Hititlerin o dönemlerde bu coğrafyayada uzanan yerleşim alanında bulundukları bilinen bir gerçektir.Bu itibarla köyün Hitiler dönemindede yerleşim yeri olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmaz kanaatindeyiz... Ayrıca Bölgede 3000 yıl önce bir HALD(T)İ devletinin bulunduğunu da söleyebiliriz. Tabzon bölgesindeki kadim koloni devletlerinin bu devletle ticaret ilişkileri kurduğu ve bu devletin mıntıkasına Hald(t), halkına da Hald(T) dediği bilinmektedir. Haldilerin kökeni net olarak bilinmemektedir.

Kültür

Köy Karadeniz bölgesinin güneyi Doğu anadolu bölgesinin coğrafik olarak kuzeyinde kalıyor olmasından mütevellit gerek Karadeniz , gerekse Orta ve Doğu Anadolu kültürünün etkilerini görmek olasıdır. Bu itibarla gerek bölge insanının giyim kuşamında gerek örf adet gibi kültürel yansımalarda, bahsettiğimiz yörelerin kültürel etkisinde kalmıştır.Bölge insanının nerelerden göçtüğü hususunda değişik rivayetler vardır.

Bölgenin yoğun ilk Türk göçlerine sahne olduğu, dil ve inanç köklerinde görülebilir. Prototürk kelimelerine rastlanması, ve bilhassa yeni mezarlara çeşitli renklerde bez bayraklar asılması, mezar başında ateş yakılması şamanizmden kalan adetlerdir. Halkın kafkaslardan indiği, Kuzey Anadolu göç yolunu takip ettiği yapılan araştırmalarda ortaya konulmuştur. Bilhassa rahmetli Pr. Dr. Fahrettin Kirzioğlu'nun "Karadenizin Türklüğü" adlı eserinde bu durum net olarak ortaya konulmuştur.

Gümüşhane merkezine 58 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 62
1997 43

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Bunun yanısıra bölgede doğal gaz rezervlerinin olduğunu kanıtlayan göstergelerin varlığı bilinen bir gerçektir. Ayrıca yine bölgede bolca miktarda maden suyu yatakları bulunmasına rağmen, tesisleştirilmemiştir.

Bölgenin genel olarak zengin gümüş yatakları ile dolu olduğu gerçeğinden hareketle muhtemel bir gümüş yatağının bölgede var olması olasılığı oldukça yüksektir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Adem Çakmak
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyümüzde bir Adet Camii ve iki adet çeşme, hali hazırda faaliyetine devam etmektedir.

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz