Esenyamaç Köyü Hakkında Bilgi Oltu Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Esenyamaç Köyü Oltu resimleri - Esenyamaç Köyü Oltu hakkinda bilgilerEsenyamaç, Erzurum ilinin Oltu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün eski ismi Kotik(İnci Kotik)tir. Bu isim Türkçe değildir. Köyün yüksek bir dağın yamacında kurulmuş olması, yağışlı ve sert bir iklimin görülmesi yeni isminin Esenyamaç olmasında etkili olmuştur. Esenyamaç ismi yakın tarihte verilmiştir.Rivayete göre daha aşağıda bulunan Kelgir köyünden biri, bir bahar mevsiminde köyün şimdiki yerine gelerek belirlediği bir yere birkaç tane buğday tohumu ekmiş ve bir yıl sonra tekrar aynı yere gelmiş. Buğdayların, atının boyuna kadar ulaştığını görünce ailesi ile bu araziye yerleşmiş. Daha sonra diğer aileler buraya yerleşmiş.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün Yemekleri Kuymak,kelec aşı,mıhlama,hıngel,herle,löbiye aşı, kartol aşı,cağ kebabı,siron,hamur aşı,tandır ekmeği

Coğrafya

Erzurum iline 150 km, Oltu ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 198
1997 98

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - İbrahim Erdem


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.