Eski Bir Hint Efsanesi

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu BağlantılarEski Bir Hint Efsanesi

Ülke: Hindistan

Çok eski bir Hint efsanesine göre bir zamanlar bütün insanlar birer tanrıymışlar. Ama tanrılıklarını o kadar kötüye kullanmışlar ki tanrılar başı Brahma onların elinden tanrısal güçlerini alıp hiç bulamayacakları bir yere gizlemeye karar vermiş. Böylece bütün sorun gizli bir yer bulmak olmuş.

Bir çözüm bulmak için toplanan küçük tanrılar konseyi şunu teklif etmişler: “İnsanın tanrısal gücünü toprağa gömelim.” Ama Brahma “Olmaz insanoğlu toprağı kazıp onu bulabilir.” demiş.

“Öyleyse onu okyanusların en derinine atalım.” demişler. Brahma yine “Olmaz çünkü er-geç insanoğlu bütün okyanusların dibini araştıracak ve kuşkusuz bir gün onu bulup çıkaracak.” demiş.

Küçük tanrılar demişler ki: “O zaman onu gizleyecek bir yer bilemiyoruz! Çünkü yeryüzünde ya da denizin içinde insanoğlunun günün birinde erişemeyeceği bir yer yok gibi.”

Brahma “Bakın ne yapalım… İnsanın tanrısal gücünü kendi varlığının en derinine gizleyelim. Çünkü insanın aramayı akıl edemeyeceği tek yer orası.”

Ve efsane şöyle biter: Ta o zamandan beri insanoğlu kendi içinde olan bir şeyi bulmak için dünyanın çevresini dolanmış tırmanmış dalmış kazmış arayıp durmuş. demiş.