Eskiboğazkesen Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
eskiboğazkesen köyü bilgileri - eskiboğazkesen köyü resimleri - eskiboğazkesen köyü tanıtımEskiboğazkesen, Sivas ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Rivayete göre köy ilk yerleşimi zamanın Osmanlı kışlasıdır.Daha çok denetim amaçlı bir karakol işlevi görmesi ve yol güzergahlarının kesiştigi bir noktada bulunması sebebiyle bu ismin verildigi rivayet edilir.Köyün kuzeydogusunda ganlarhaç,ziyaretler mevkii Roma dönemi yerleşimi kalıntıları,güneybatı yönündeki kapaklık,balderesi mevkii ise Bizans kalıntı ve yerleşim yerleriyle köyün tarihteki yerininin çok eski dönemlere dayandıgını kanıtlar.
Kültür

Köy yemekleri: Çogunlukta hamur işi yemekler,hingel,makarlama,erişte,kuskus,yarımca börek,sac kömbe,sübüra başlıcaları. çorbalar,madımak,peynir herlesi,ekmek aşı,dügülcek,pancar aşı,keşkek ve sayamadıgımız çeşitler. Tatlılar,hurma tatlısı,kadayıf,sarıburma,sütlaç v.b. Gelenekler; Düğünler üç gün sürer.Birinci gün,damat çimdirme,çeyiz asma,ikinci gün kına gecesi,üçüncü gün gelin alma.Damat yıkamada,damadın akran ve arkadaşları hep beraber bulunur,çeşitli şakalarla(soğuk veya çok sıcak su dökmek)çimdirilir.Kına gecesini halaylar,dügün odasında toplanan gençlerin cezalı oyunları,damada veya geline kına yakılması ve çeşitli eğlenceler geceyi süsler. Üçüngü günde,kız evinden gelin alma,düğün gezisi ve düğün yemeği ardından hayır dualar ile yeni çift taze yuvalarına indirilir.Sadıcın rolü ise yatsı namazınadek sürer. Cenaze,dügün,hayır işleri köyde hasımlık veya hısımlığın aranmadığı özbeöz türk kültürünün yaşandığı dayanışma günleri olarak yaşanır.Halihazırda yardımsever,misafirperver,alçak gönüllü onbeş ila yirmi hane bir halk yaşam sürmektedir.Köydeki sülaleler,geçmişle birlikte (lakapları ile) ebeşgil,eymikigil,mullagil,caferler,ibalgil,karabe kirgil,hacımusagil,güdükömergil,mistoler,sadıkgil, nezikgil,hafızgil köklüceleridir.Sevecen,alicenap halkı nekadar yerleşik hazır nüfüsu az olsada geçmişi unutmayıp yaşatma gayreti içindedirler.
Coğrafya

Sivas merkezine 18 km uzaklıktadır.hakim yüksek noktadadır.kıraç bir araziye sahip,işlenebilir arazisinin çogunlugu köyün dogu istikametindedir.kuzey kesimi meraya elverişsiz kayalıktır.güneyinde çok az ekilebilir arazi,çoğunluğu bozkırdan oluşmaktadır.batısında ise köye merkezi ulaşımı saglayan yol bulunur.bu bölge egimi çok engebeli bir bölge oldugundan tarıma elvermez. Kışların ağır geçtiği bu coğrafya beraberinde başında ulaşımın geldiği birçok sorun doğurur.Batısında TEPEÖNÜ(MEMMEDİK)doğusunda İLKİNDİ ve MAMUĞA kuzeyinde İNCEYOL(MOLUÇ)güneyinde YENİBOĞAZKESEN(ÖREN)köyleri ile komşudur.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklim hüküm sürer. Bitki örtüsü ise bozkır'dır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 106
1997 130
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Az da olsa arıcılık faaliyeti yaygındır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

((2009)) - Durmuş Savaş

2004 - Osman Kartal
1999 - A.Osman Kartal
1994 - Durmuş Savaş
1989 - Musa Kartal
1984 - Hacı Topçu

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur öğrenciler sivas YİBO da yatılı olarak eğitimden yararlanmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan ana yol asfalt olup,2 km'lik köy yolu stabilizedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL bağlantısı vardır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz